لوگو دکتر ارژنگ قهرمانی
دکتر ارژنگ قهرمانی » جوانسازی و جراحی زیبایی صورت » ورم بعد از عمل بلفاروپلاستی
۴ دقیقه
ورم بعد از عمل بلفاروپلاستی

ورم بعد از عمل بلفاروپلاستی

آنچه می خوانید...

کبودی و ورم بعد از عمل بلفاروپلاستی از عوارض شایع است و از عوارض جراحی محسوب نمی شود. تورم و کبودی اغلب در عرض چند ساعت پس از جراحی ظاهر می شود و تقریباً 3 تا 4 روز پس از جراحی قابل مشاهده است. تورم به تدریج طی دو هفته آینده ناپدید می شود، اگرچه ممکن است تا 6 تا 8 هفته طول بکشد تا ورم به طور کامل برطرف شود.

کبودی و ورم بعد از عمل بلفاروپلاستی

کبودی سریعتر از بین می رود و اغلب بیش از یک یا دو هفته طول نمی کشد تا کاملا برطرف شود. این باید کمترین تأثیر را بر فعالیت های روزانه شما داشته باشد. پلک ها ساختاری بسیار عروقی دارند و به همین دلیل به سرعت بهبود می یابند که به افراد اجازه می دهد تنها در عرض 3 تا 4 هفته پس از انجام بلفاروپلاستی از نتایج جراحی لذت ببرند. روند بهبودی شامل مقدار مشخصی از تورم و کبودی است، اگرچه اقدامات متعددی وجود دارد که افراد می توانند برای کاهش این عوارض جانبی رایج انجام دهند. همچنین مهم است که بدانید که علائم کبودی و تورم می تواند با فعالیت های خاص بدتر شود. دستیابی به بهبودی آرام به معنای پیروی از تمام دستورالعمل های بعد از عمل جراح است.

بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی

نحوه کاهش کبودی و ورم بعد از عمل بلفاروپلاستی

چندین مرحله عملی وجود دارد که بیماران می توانند برای کاهش تورم بعد از جراحی پلک انجام دهند.

از کمپرس یخ استفاده کنیدکمپرس یخ زمانی مفید هستند که در دو روز اول بعد از بلفاروپلاستی برای کاهش تورم بعد از عمل استفاده شوند. برای جلوگیری از وارد شدن آسیب سرما به پوست، باید از استفاده از کمپرس یخ برای مدت زمان زیاد خودداری کنید. بیش از 15 دقیقه استفاده و سپس 15 دقیقه بدون استفاده، به محافظت از پوست کمک می کند. مزایای استفاده از کمپرس یخ زمانی که در چند روز اول پس از جراحی مورد استفاده قرار گیرند، قابل مشاهده است.
ارتفاع سر را حفظ کنیدبهتر است که روی چند بالش بخوابید تا مطمئن شوید سرتان در وضعیت بالا قرار دارد. این به کاهش تورم در ناحیه اطراف چشم کمک می کند. از طرف دیگر، می توانید به مدت 3 تا 5 روز پس از جراحی، به صورت عمودی روی یک صندلی دراز بخوابید.
در بیرون از منزل از عینک آفتابی استفاده کنیداگر قصد دارید در اوایل دوره نقاهت به بیرون بروید، استفاده از عینک آفتابی تیره توصیه می شود. قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید می تواند یک عامل خطر برای ایجاد جای زخم برجسته باشد. استفاده از ضد آفتاب و کلاه لبه دار را نیز توصیه می کنیم.
نوشیدن مقدار زیادی آبهیدراته نگه داشتن بدن پس از جراحی به تسریع رفع تورم و همچنین به کاهش احتباس مایعات کمک می کند. توصیه می کنیم روزانه حداقل 2 لیتر آب بنوشید که به دفع سموم از بدن نیز کمک می کند.
غذاهای مناسب بخوریدخوردن غذاهای مناسب پس از جراحی پلک به بهبودی کمک می کند. سعی کنید از غذاهای بسیار فرآوری شده پرهیز کنید و نمک را کاهش دهید، زیرا سطوح بالای نمک در رژیم غذایی باعث افزایش احتباس مایعات بعد از عمل می شود.

کبودی و تورم را به حداقل برسانید (نکات مهم)

کاهش کبودی و تورم بعد از جراحی پلک نیز مستلزم پرهیز از فعالیت های خاص است و برای جلوگیری از عوارض احتمالی باید از موارد زیر اجتناب کرد.

بیشتر بخوانید: عوارض بلفاروپلاستی

سیگار نکشیدسیگار کشیدن باید حداقل چهار هفته قبل و بعد از جراحی پلک قطع شود. بهبود زخم تحت تأثیر سیگار قرار می گیرد و می تواند خطر شکستگی زخم را افزایش دهد. از تمام محصولات تنباکو باید اجتناب شود، و همچنین توصیه می کنیم از مصرف محصولات جایگزین نیکوتین خودداری کنید تا اطمینان حاصل شود که کبودی بعد از عمل به سرعت پس از جراحی ناپدید می شود.
از آرایش کردن خودداری کنیدآرایش کردن بلافاصله پس از جراحی می تواند خطر عفونت زخم را افزایش داده و بر بهبود برش ها تاثیر بگذارد. انواع خاصی از آرایش ممکن است با التهاب موضعی پوست همراه باشد و این می تواند منجر به زخم بیش از حد شود. تا زمانی که برش های جراحی پلک به طور کامل بهبود نیافته اند، باید از آرایش کردن خودداری کنید. پس از جراحی فقط باید آرایش کاملاً جدید انجام شود.
از انجام ورزش های سنگین خودداری کنیدورزش های سنگین انجام شده خیلی زود پس از جراحی می تواند تورم بعد از عمل را افزایش داده و منجر به عوارض بهبود زخم شود. توصیه می کنیم حداقل شش هفته پس از جراحی از هرگونه ورزش سنگین خودداری کنید. ورزش برای سلامتی بسیار مفید است، اما شروع خیلی زود پس از جراحی ایده خوبی نیست.
از لنزهای طبی استفاده نکنیدبیماران باید پس از جراحی پلک از عینک استفاده کنند زیرا لنزهای تماسی با افزایش خطر تحریک قرنیه مرتبط است.

دکتر ارژنگ قهرمانی

فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی دانشگاه تهران (TUMS)
رتبه اول N.B.E* جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی، شهریور 98
جراحی عمومی دانشگاه شهید بهشتی، شهریور 93
پزشکی عمومی دانشگاه مشهد، فروردین 87

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *