لوگو دکتر ارژنگ قهرمانی
دکتر ارژنگ قهرمانی » جراحی زیبایی و ترمیمی بینی » مراقبت های بعد از رینوپلاستی
۶ دقیقه
مراقبت های بعد از رینوپلاستی

مراقبت های بعد از رینوپلاستی

آنچه می خوانید...

موفقیت هر جراحی تنها به جراحی پلاستیک بستگی ندارد، بلکه دوره بهبودی و نقاهت نقش مهمی ایفا می کند، در این زمان بایستی به دقت از توصیه های پزشک متخصص خود پیروی کنید. در ادامه توضیحاتی در ارتباط با مراقبت های بعد از رینوپلاستی به شما داده شده است.

رینوپلاستی (جراحی پلاستیک برای اصلاح فرم بینی) مانند هر جراحی دیگری استرس زا است. وضعیت بیمار پس از عمل به عوامل زیر بستگی دارد:

 • پیچیدگی عمل
 • سن بیمار
 • ویژگی های فیزیولوژیکی فردی بدن بیمار
وضعیت بیمار پس از عمل
وضعیت بیمار پس از عمل

مراقبت های بعد از رینوپلاستی یکی از مهم ترین عوامل برای ریکاوری سریع تر بدن و به دست آوردن اثر زیبایی و فیزیولوژیکی مطلوب از جراحی پلاستیک می باشد. رعایت دقیق توصیه های پزشک به شما امکان می دهد از عوارض نامطلوب جلوگیری کنید و دوره ریکاوری و بهبودی را به سرعت سپری کنید.

✔بیشتر بخوانید: سپتورینوپلاستی

اولین چیزی که بیمار باید بیاموزد این است که تا بهبودی کامل بینی نباید هیچ ضربه ای به بینی وارد شود. در طول خواب، شما باید روی یک بالش بلند بخوابید و خوابیدن به پهلو و روی شکم را حذف کنید تا از فشار شدید روی بینی در امان باشید. تا 6 ماه نمی توانید عینک بزنید.

در عرض 3 روز پس از عمل، فعالیت بدنی باید به میزان قابل توجهی کاهش یابد. فعالیت بدنی شدید می تواند منجر به خونریزی شود. هیچ محدودیت دیگری برای فعالیت بدنی وجود ندارد.

در صورت وجود علائم، همراه با رینوپلاستی، سپتوپلاستی انجام می شود و باعث اصلاح انحنای تیغه بینی و برطرف شدن مشکلات تنفسی می شود.

بعد از عمل جراحی رینوپلاستی و مراقبت های بعد آن

پس از عمل، بیمار به مدت یک روز تحت نظر جراح و کادر پزشکی است. در چند ساعت اول پس از رینوپلاستی، او ممکن است چنین احساساتی را تجربه کند: خواب آلودگی، ضعف، بی حالی. همه این موارد به سرعت می گذرد. پس از 3-4 ساعت، بیماران به تنهایی راه می روند و غذا می خورند.

روز بعد، با دریافت تمام توصیه های یک متخصص، بیمار می تواند به منزل برود. نیازی به بستری بیشتر در بیمارستان نیست. جراحی بینی دارای مراحل بهبودی زیر است:

0_7 روز ابتداییبه دلیل اثر داروهای بیهوشی و وجود اسپلینت یا آتل در بینی ممکن است  شخص احساس ناخوشایندی داشته باشد که با گذشت زمان و عادت کردن به آتل بینی شرایط برای بیمار بهتر خواهد شد.
روز 3_7 ممکن است تورم، احساس بی حسی (بینی و لب بالایی)، کبودی روی پوست وجود داشته باشد. کم کم همه این موارد خواهند گذشت. تمام احساسات ناخوشایند به راحتی توسط مسکن ها از بین می روند.
در این دوران برای کاهش تورم و همچنین مراقبت از خود (وسیله سنگین بلند نکنید، خم نشوید) توصیه می شود به پشت بخوابید. علاوه بر این، بهتر است از میکاپ کردن خودداری کنید.
مرحله دوم: 7 روز تا 2 هفتهدر این دوره، تورم کاهش می یابد و کبودی ها از بین می روند. در واقع، آثار قابل مشاهده عمل کمرنگ می شود. شما می توانید به سر کار برگردید، اما محدودیت هایی برای ورزش کردن، سونا رفتن، حمام و استخر وجود دارد.
مرحله سوم: 1 ماهبیمار بعد از 1 ماه می تواند نتیجه اولیه عمل را مشاهده کند. معمولاً در این زمان یک فرد عالی به نظر می رسد، هیچ اثری از جراحی وجود ندارد و در این زمان می تواند ورزش را از سر بگیرد.
6 ماه تا 1 سالبینی بعد از 6-8 ماه شکل و فرم بهتری پیدا می کند. مشاهده نتیجه نهایی رینوپلاستی 1 سال طول می کشد.

برای کاهش خونریزی و تورم، بعد از جراحی باید در رختخواب استراحت کنید و همچنین در زمانی که در حال استراحت هستید سر خود را بالاتر از قفسه سینه قرار دهید.

در بیشتر موارد، پانسمان های داخلی یک تا هفت روز پس از جراحی در جای خود باقی می مانند. پزشک شما همچنین ممکن است برای محافظت از بینی شما یک آتل را در آن قرار دهد. معمولاً حدود یک هفته باید آتل را داشته باشید.

احتمالا پزشک از شما بخواهد تا چند هفته پس از جراحی اقدامات احتیاطی را رعایت کنید تا احتمال خونریزی و تورم، را تا حداقل کاهش یابد. پزشک ممکن است از شما بخواهد:

 • فعالیت های سنگین مانند ورزش کردن، را تا مدتی انجام ندهید.
 • زمانی که روی بینی خود بانداژ دارید از دوش گرفتن و حمام کردن تا چند روزی خودداری کنید.
 • دماغت را باد نکن
 • برای جلوگیری از یبوست از غذاهای پرفیبر مانند میوه ها و سبزیجات استفاده کنید. یبوست می تواند باعث ایجاد فشار در ناحیه جراحی شود.
 • با شدت بالا نخندید.
 • دندان های خود را به آرامی مسواک بزنید تا حرکت لب بالایی خود را محدود کنید.
 • لباس هایی مانند پیراهن یا ژاکت که نیاز است آن را روی سر خود بکشید، نپوشید.

علاوه بر این، حداقل تا چهار هفته پس از جراحی، برای جلوگیری از فشار بر بینی خود، عینک طبی و یا عینک آفتابی را روی بینی خود قرار ندهید.

آفتاب بیش از حد می‌تواند باعث شود رنگ نامنظم دائمی در پوست بینی شما ایجاد شود. برای جلو گیری از این اتفاق از ضد آفتاب استفاده کنید.

رفع تورم بینی بیشتر طول می کشد. شما می‌توانید با محدود کردن سدیم در رژیم غذاییتان، به رفع سریعتر تورم کمک کنید.

چگونه بعد از جراحی می توان بینی را تمیز کرد؟

در برخی موارد توصیه می شود بیماران بعد از جراحی رینوپلاستی، بینی خود را تمیز کنند.
تمیز کردن بینی عمل شده باید تا حد امکان با دقت انجام شود.
سر خود را به طرف سینک خم کنید،
در حین دم، نفس خود را حبس کنید و چندین بار محلول را در بینی تزریق کنید (اول در یک سوراخ بینی، سپس در سوراخ دوم)،
به آرامی آن را بیرون بیاورید.

مزیت پاکسازی بینی چیست؟

 • تورم و التهاب کاهش می یابد،
 • ایمنی بهبود می یابد.
 • دوران نقاهت رینوپلاستی طولانی نیست و به طور کلی، دوره بهبودی 2-3 هفته طول می کشد.

هر عمل جراحی دارای خطراتی است. در مورد تمام خطرات و عوارض احتمالی، پزشک در جلسه مشاوره به بیماران خود هشدار خواهد داد. اما با سپردن رینوپلاستی به متخصصان با تجربه و ماهر، خطرات آن کاهش می یابد.

عوارض بعد از جراحی بینی عبارتند از:

 • تغییر شکل بینی
 • التهاب بافت ها

چه مواردی در دوره ریکاوری رینوپلاستی ممنوع است؟

برای مراقبت های بعد از رینوپلاستی درک این نکته مهم است که جراحی بینی زندگی اجتماعی فرد را محدود نمی کند. اما در دوران ریکاوری لازم است بیشتر مراقب خود و سلامتی خود باشید.

 • روی شکم و پهلو نخوابید
 • عینک زدن ممنوع
 • وسایل سنگین بلند نکنید
 • از انجام رابطه جنسی حداقل به مدت 2 هفته پرهیز کنید.

دکتر ارژنگ قهرمانی

فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی دانشگاه تهران (TUMS)
رتبه اول N.B.E* جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی، شهریور 98
جراحی عمومی دانشگاه شهید بهشتی، شهریور 93
پزشکی عمومی دانشگاه مشهد، فروردین 87

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *