دکتر ارژنگ قهرمانی » پیکرتراشی بدن » با لیپوساکشن به اندام دلخواه خود برسید
۸ دقیقه
هر آنچه که نیاز دارید در مورد لیپوساکشن بدانید

با لیپوساکشن به اندام دلخواه خود برسید

آنچه می خوانید...

لیپوساکشن یک روش جراحی است که از روش ساکشن برای برداشتن چربی از نواحی خاصی از بدن مانند شکم، باسن، ران ها، بازوها و یا گردن استفاده می کند. از دیگر نام های لیپوساکشن می توان به لیپوپلاستی و پیکر تراشی اشاره کرد.

لیپوساکشن

لیپوساکشن به طور معمول یک روش کاهش وزن بدن در نظر گرفته نمی شود. اگر اضافه وزن دارید، احتمالاً از طریق رژیم غذایی و ورزش یا از طریق روش های تهاجمی – مانند جراحی بای پس معده – نسبت به لیپوساکشن وزن بیشتری از دست خواهید داد.

اگر در نقاط خاصی چربی بیش از حد در بدن دارید اما وزن بدن ثابتی دارید، ممکن است کاندیدای مناسب لیپوساکشن باشید.

چرا این جراحی انجام می‌شود؟

معمولا برای برداشتن چربی از قسمت‌هایی از بدن که با رژیم غذایی و ورزش از بین نرفته‌اند، لیپوساکشن گزینه مناسبی است. قسمت هایی از بدن مانند:

بازوهای بالایی

ران

ساق پا و مچ پا

سینه و پشت

بیشتر بخوانید: عمل کوچک کردن سینه با لیپوساکشن

هنگامی که وزن اضافه می کنید، سلول های چربی در اندازه و حجم افزایش می یابند. با توجه به ظاهر ناحیه و حجم چربی، مقدار چربی برداشته خواهد شد. تغییرات اندام حاصل به طور کلی دائمی هستند – تا زمانی که وزن شما ثابت بماند.

اگر رنگ پوست و خاصیت ارتجاعی خوبی دارید، احتمالاً پوستتان پس از جراحی صاف به نظر می رسد. اما اگر پوست شما نازک و دارای خاصیت ارتجاعی ضعیف باشد، ممکن است در نواحی تحت درمان پوستتان شل به نظر برسد.

لیپوساکشن باعث نمی‌شود که فرورفتگی سلولیت یا سایر بی نظمی های سطح پوست شما بهبود بیابد. به همین ترتیب، لیپوساکشن ترک پوستی را از بین نمی برد.

برای اینکه کاندیدای لیپوساکشن باشید، باید از سلامتی خوبی برخوردار باشید اگر دارای شرایطی باشید که می تواند جراحی را پیچیده کند – مانند محدودیت جریان خون، بیماری عروق کرونر، دیابت یا سیستم ایمنی ضعیف، کاندید مناسبی برای انجام آن نیستید.

عوارض

مانند هر جراحی بزرگ، لیپوساکشن خطراتی مانند خونریزی و واکنش به بیهوشی را به همراه دارد. عوارض لیپوساکشن عبارت‌اند از:

پوست شما ممکن است به دلیل حذف ناهموار چربی، خاصیت ارتجاعی ضعیف پوست و ترمیم غیرعادی، برآمدگی داشته باشد و یا موج دار به نظر برسد. این تغییرات ممکن است دائمی باشند.

ممکن است حفره های موقتی مایع (سروم) در زیر پوست ایجاد شود. ممکن است برای تخلیه این مایع نیاز به استفاده از سوزن باشد.

ممکن است در ناحیه جراحی احساس بی حسی موقت یا دائمی داشته باشید. تحریک موقت عصبی نیز ممکن است.

عفونت های پوستی نادر اما ممکن است دچار عفونت پوستی شدید نیز شوید که تهدید کننده زندگی می‌باشد. برای اطلاعات بیشتر مقاله عفونت بعد از لیپوساکشن را بخوانید.

به ندرت، کانولایی که بیش از حد عمیق فرو می‌رود ممکن است اندام داخلی را سوراخ کند. در این مورد ممکن است نیاز به جراحی اضطراری داشته باشید.

گاهی اوقات ممکن است تکه‌های چربی شل شده و جدا شود و در نتیجه در یک رگ خونی تجمع یابد و گیر کند و در ریه‌ها جمع شوند یا به مغز بروند. آمبولی چربی یک مورد اورژانسی است که فورا باید درمان شود.

تغییر در سطح مایعات در حین تزریق و ساکشن مایعات می تواند باعث مشکلات بالقوه تهدید کننده زندگی کلیه، قلب و ریه شود.

معمولا لیدوکائین با مایعات تزریق شده در حین لیپوساکشن برای کمک به مدیریت درد تجویز می شود، آن یک بی حس کننده می‌باشد. اگرچه به طور کلی بی خطر است، اما در شرایط نادر، سمیت لیدوکائین ممکن است رخ دهد و باعث مشکلات جدی قلب و سیستم عصبی مرکزی شود.

اگر جراح روی سطوح بزرگتر بدن شما کار کند یا چندین روش را در طول یک عمل انجام دهد، خطر بروز عوارض افزایش می یابد. با جراح خود در مورد چگونگی اعمال این خطرات در مورد خودتان صحبت کنید.

قبل از لیپوساکشن چه کار هایی انجام می‌شود؟

در ادامه اقداماتی که قبل از جراحی باید انجام شود مورد بحث قرار می‌گیرد:

غذا و داروها

قبل از اینکه جراحی را انجام دهید، در مورد آنچه از جراحی انتظار دارید، با جراح خود صحبت کنید. جراح سابقه پزشکی شما را بررسی می کند و در مورد هر گونه بیماری که ممکن است داشته باشید و هر دارو، مکمل یا گیاهی که مصرف می کنید، سؤال کند.

بهترین جراح لیپوساکشن در تهران به شما توصیه می کند که مصرف برخی داروها مانند رقیق کننده های خون را حداقل سه هفته قبل از جراحی متوقف کنید. حتی ممکن است جراح از شما بخواهد قبل از عمل آزمایشات خاصی را انجام دهید.

سایر اقدامات احتیاطی

اگر اندام شما نیاز به برداشتن مقدار کمی چربی دارد، جراحی ممکن است در مطب انجام شود. اگر مقدار زیادی از چربی برداشته شود – یا اگر قصد دارید اقدامات دیگری را همزمان با آن انجام دهید – ممکن است جراحی در بیمارستان انجام شود و نیاز باشد یک شب در بیمارستان بستری شوید. در هر صورت، برنامه ریزی کنید که شخصی شما را به خانه برساند و حداقل شب اول بعد از عمل در کنار شما بماند.

آنچه می توانید از پزشک انتظار داشته باشید

قبل از عمل

قبل از انجام عمل لیپوساکشن، جراح ممکن است دایره‌ها و خطوطی را روی نواحی بدن شما که قرار است تحت درمان قرار گیرند، مشخص کند.

با توجه به تکنیک خاصی که استفاده می شود، نحوه انجام عمل لیپوساکشن مشخص می‌شود. جراح شما تکنیک مناسب را بر اساس اهداف درمانی شما، ناحیه ای از بدن شما که باید درمان شود و اینکه آیا در گذشته روش های دیگر لیپوساکشن انجام داده اید یا خیر، انتخاب می کند.

این رایج ترین نوع لیپوساکشن است. در طی این جراحی، پزشک بریدگی های کوچکی بر روی پوست شما ایجاد می کند و لوله نازکی به نام کانولا را وارد زیر پوست شما می‌کند. کانولا به یک خلاء متصل است و به همین دلیل می‌تواند چربی و مایعات را از بدن شما به داخل خودش بمکد. مایع بدن شما ممکن است از طریق یک خط داخل سرخرگ (IV) دوباره پر شود.

این نوع لیپوساکشن گاهی همراه با لیپوساکشن سنتی استفاده می شود. در طول انجام UAL، جراح یک میله فلزی را وارد بدن شما خواهد کرد که انرژی مافوق صوت را زیر پوست شما منتشر می کند. این کار باعث پاره شدن دیواره سلول های چربی و شکستن چربی برای حذف راحت تر می شود. نسل جدیدی از UAL به نام لیپوساکشن با کمک VASER می‌باشد، در طی این روش از دستگاهی استفاده می شود که خطوط پوست را بهبود می‌بخشد و احتمال آسیب های پوستی را کاهش می‌دهد.

در این تکنیک از نور لیزر با شدت بالا استفاده می‌شود تا برای حذف، چربی را تجزیه کنند. در طول LAL، جراح از طریق یک برش کوچک در پوست، یک فیبر لیزری را وارد پوست شما می کند و رسوبات چربی را امولسیون می کند. در آخر از طریق یک کانول چربی را خارج می‌کنند.

در این نوع لیپوساکشن از یک کانول استفاده می شود که در یک حرکت سریع عقب و جلو حرکت می کند. این ارتعاش باعث می2شود جراح راحت تر و سریع‌تر بتواند چربی‌های سخت را بیرون بکشد. PAL ممکن است گاهی باعث درد و تورم کمتری شود و به جراح اجازه دهد تا چربی را با دقت بیشتری از بین ببرد. اگر حجم زیادی از چربی باید برداشته شود یا اگر قبلاً عمل لیپوساکشن داشته اید، جراح شما ممکن است این روش را انتخاب کند.

در طول روش

برخی از روش های لیپوساکشن ممکن است فقط به بی حسی موضعی یا منطقه ای نیاز داشته باشند – بیهوشی محدود به یک ناحیه خاص از بدن شما. سایر روش ها ممکن است نیاز به بیهوشی عمومی داشته باشند که باعث ایجاد حالت موقتی بیهوشی در شما می‌شود. ممکن است به شما یک آرام بخش داده شود، معمولاً از طریق تزریق IV، تا به شما کمک کند آرام بمانید.

اگر به شما بی حسی موضعی داده شد و در طول عمل احساس درد کردید، به جراح خود اطلاع دهید. ممکن است نیاز باشد دارو یا حرکات، تنظیم شود. بسته به میزان برداشت چربی، این روش ممکن است تا چند ساعت طول بکشد.

اگر بیهوشی عمومی کرده اید، در اتاق ریکاوری از خواب بیدار خواهید شد. اگر در بیمارستان هستید، ممکن است یک شب بمانید تا مطمئن شوند که دچار کم آبی یا شوک از دست دادن مایعات نشده اید.

بعد از عمل

جراح شما ممکن است از دارو برای کمک به کنترل درد و از آنتی بیوتیک برای کاهش خطر عفونت تجویز کند. ممکن است لازم باشد چند روز قبل از بازگشت به کار و چند هفته قبل از، از سرگیری فعالیت های عادی خود – از جمله ورزش – صبر کنید و به استراحت ادامه دهید.

نتایج

معمولا پس از چند هفته، تورم ناشی از لیپوساکشن کاهش می یابد. در این زمان، ناحیه تحت درمان باید کمتر حجیم به نظر برسد. در عرض چند ماه، انتظار داشته باشید که ناحیه تحت درمان ظاهری لاغرتر داشته باشد.

طبیعی است که پوست با افزایش سن استحکام خود را از دست بدهد، اما نتایج لیپوساکشن به طور کلی تا زمانی که وزن خود را حفظ کنید، ماندگار هستند.

دکتر ارژنگ قهرمانی

فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی دانشگاه تهران (TUMS)
رتبه اول N.B.E* جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی، شهریور 98
جراحی عمومی دانشگاه شهید بهشتی، شهریور 93
پزشکی عمومی دانشگاه مشهد، فروردین 87

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *