لوگو دکتر ارژنگ قهرمانی
دکتر ارژنگ قهرمانی » پیکرتراشی بدن » با لیپوساکشن به اندام دلخواه خود برسید
۵ دقیقه
هر آنچه که نیاز دارید در مورد لیپوساکشن بدانید

با لیپوساکشن به اندام دلخواه خود برسید

آنچه می خوانید...

لیپوساکشن یک روش جراحی است که از روش ساکشن برای برداشتن چربی از نواحی خاصی از بدن مانند شکم، باسن، ران ها، بازوها و یا گردن استفاده می کند. از دیگر نام های لیپوساکشن می توان به لیپوپلاستی و پیکر تراشی اشاره کرد.

لیپوساکشن

لیپوساکشن به طور معمول یک روش کاهش وزن بدن در نظر گرفته نمی شود. اگر اضافه وزن دارید، احتمالاً از طریق رژیم غذایی و ورزش یا از طریق روش های تهاجمی – مانند جراحی بای پس معده – نسبت به لیپوساکشن وزن بیشتری از دست خواهید داد.

اگر در نقاط خاصی چربی بیش از حد در بدن دارید اما وزن بدن ثابتی دارید، ممکن است کاندیدای مناسب لیپوساکشن باشید.

چرا این جراحی انجام می‌شود؟

معمولا برای برداشتن چربی از قسمت‌هایی از بدن که با رژیم غذایی و ورزش از بین نرفته‌اند، لیپوساکشن گزینه مناسبی است. قسمت هایی از بدن مانند:

هنگامی که وزن اضافه می کنید، سلول های چربی در اندازه و حجم افزایش می یابند. با توجه به ظاهر ناحیه و حجم چربی، مقدار چربی برداشته خواهد شد. تغییرات اندام حاصل به طور کلی دائمی هستند – تا زمانی که وزن شما ثابت بماند.

اگر رنگ پوست و خاصیت ارتجاعی خوبی دارید، احتمالاً پوستتان پس از جراحی صاف به نظر می رسد. اما اگر پوست شما نازک و دارای خاصیت ارتجاعی ضعیف باشد، ممکن است در نواحی تحت درمان پوستتان شل به نظر برسد.

لیپوساکشن باعث نمی‌شود که فرورفتگی سلولیت یا سایر بی نظمی های سطح پوست شما بهبود بیابد. به همین ترتیب، لیپوساکشن ترک پوستی را از بین نمی برد.

برای اینکه کاندیدای لیپوساکشن باشید، باید از سلامتی خوبی برخوردار باشید اگر دارای شرایطی باشید که می تواند جراحی را پیچیده کند – مانند محدودیت جریان خون، بیماری عروق کرونر، دیابت یا سیستم ایمنی ضعیف، کاندید مناسبی برای انجام آن نیستید.

اگر جراح روی سطوح بزرگتر بدن شما کار کند یا چندین روش را در طول یک عمل انجام دهد، خطر بروز عوارض لیپوساکشن افزایش می یابد. با جراح خود در مورد چگونگی اعمال این خطرات در مورد خودتان صحبت کنید.

قبل از لیپوساکشن چه کار هایی انجام می‌شود؟

در ادامه اقداماتی که قبل از جراحی باید انجام شود مورد بحث قرار می‌گیرد:

غذا و داروها

قبل از اینکه جراحی را انجام دهید، در مورد آنچه از جراحی انتظار دارید، با جراح خود صحبت کنید. جراح سابقه پزشکی شما را بررسی می کند و در مورد هر گونه بیماری که ممکن است داشته باشید و هر دارو، مکمل یا گیاهی که مصرف می کنید، سؤال کند.

بهترین جراح لیپوساکشن در تهران به شما توصیه می کند که مصرف برخی داروها مانند رقیق کننده های خون را حداقل سه هفته قبل از جراحی متوقف کنید.

سایر اقدامات احتیاطی

اگر اندام شما نیاز به برداشتن مقدار کمی چربی دارد، جراحی ممکن است در مطب انجام شود. ممکن است جراحی در بیمارستان انجام شود و نیاز باشد یک شب در بیمارستان بستری شوید. در هر صورت، برنامه ریزی کنید که شخصی شما را به خانه برساند و حداقل شب اول بعد از عمل در کنار شما بماند.

روش های مختلف انجام لیپوساکشن

با توجه به تکنیک خاصی که استفاده می شود، نحوه انجام عمل لیپوساکشن مشخص می‌شود. جراح شما تکنیک مناسب را بر اساس اهداف درمانی شما، ناحیه ای از بدن شما که باید درمان شود و اینکه آیا در گذشته روش های دیگر لیپوساکشن انجام داده اید یا خیر، انتخاب می کند.

لیپوساکشن تومسنتاین رایج ترین نوع لیپوساکشن است. در طی این جراحی، پزشک بریدگی های کوچکی بر روی پوست شما ایجاد می کند و لوله نازکی به نام کانولا را وارد زیر پوست شما می‌کند. کانولا به یک خلاء متصل است و به همین دلیل می‌تواند چربی و مایعات را از بدن شما به داخل خودش بمکد. مایع بدن شما ممکن است از طریق یک خط داخل سرخرگ (IV) دوباره پر شود.
لیپوساکشن به کمک اولتراسوند (UAL)این نوع لیپوساکشن گاهی همراه با لیپوساکشن سنتی استفاده می شود. در طول انجام UAL، جراح یک میله فلزی را وارد بدن شما خواهد کرد که انرژی مافوق صوت را زیر پوست شما منتشر می کند. این کار باعث پاره شدن دیواره سلول های چربی و شکستن چربی برای حذف راحت تر می شود. نسل جدیدی از UAL به نام لیپوساکشن با کمک VASER می‌باشد، در طی این روش از دستگاهی استفاده می شود که خطوط پوست را بهبود می‌بخشد و احتمال آسیب های پوستی را کاهش می‌دهد.
لیپوساکشن با کمک لیزر (LAL)در این تکنیک از نور لیزر با شدت بالا استفاده می‌شود تا برای حذف، چربی را تجزیه کنند. در طول LAL، جراح از طریق یک برش کوچک در پوست، یک فیبر لیزری را وارد پوست شما می کند و رسوبات چربی را امولسیون می کند. در آخر از طریق یک کانول چربی را خارج می‌کنند.
لیپوساکشن با کمک قدرت (PAL)در این نوع لیپوساکشن از یک کانول استفاده می شود که در یک حرکت سریع عقب و جلو حرکت می کند. این ارتعاش باعث می2شود جراح راحت تر و سریع‌تر بتواند چربی‌های سخت را بیرون بکشد. PAL ممکن است گاهی باعث درد و تورم کمتری شود و به جراح اجازه دهد تا چربی را با دقت بیشتری از بین ببرد. اگر حجم زیادی از چربی باید برداشته شود یا اگر قبلاً عمل لیپوساکشن داشته اید، جراح شما ممکن است این روش را انتخاب کند.
ویزر لیپوVASER مخفف تقویت ارتعاش انرژی صوتی در شدت بالا است. این فناوری اولتراسوند از امواج قدرتمند برای به هم زدن پیوند بین سلول های چربی استفاده می کند.

نتایج لیپوساکشن

معمولا پس از چند هفته، تورم ناشی از لیپوساکشن کاهش می یابد. در این زمان، ناحیه تحت درمان باید کمتر حجیم به نظر برسد. در عرض چند ماه، انتظار داشته باشید که ناحیه تحت درمان ظاهری لاغرتر داشته باشد.

طبیعی است که پوست با افزایش سن استحکام خود را از دست بدهد، اما نتایج لیپوساکشن به طور کلی تا زمانی که وزن خود را حفظ کنید، ماندگار هستند.

دکتر ارژنگ قهرمانی

فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی دانشگاه تهران (TUMS)
رتبه اول N.B.E* جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی، شهریور 98
جراحی عمومی دانشگاه شهید بهشتی، شهریور 93
پزشکی عمومی دانشگاه مشهد، فروردین 87

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *