دکتر ارژنگ قهرمانی » پیکرتراشی بدن » لیپوساکشن یا ابدومینوپلاستی
۵ دقیقه
لیپوساکشن یا ابدومینوپلاستی

لیپوساکشن یا ابدومینوپلاستی

آنچه می خوانید...

لیپوساکشن یا تامی تاک (همچنین به عنوان ابدومینوپلاستی شناخته می شود) دو روش جراحی مختلف هستند که یک ناحیه را مورد بررسی قرار می دهند. بیمارانی که به دنبال انجام این روش ها هستند به دنبال تغییر قسمت میانی شکم خود هستند. هر دو روش هدف نهایی یکسانی دارند که منجر به شکم کوچک‌تر، سفت‌تر و برجسته‌تر می‌شود. شکمی که از نظر زیبایی شناختی، دارای انحنای طبیعی است و از زوایای مختلف شگفت انگیز به نظر می رسد. برای دستیابی به چنین اهدافی، ابتدا باید بفهمیم که آیا بیمار بیشترین سود را از لیپوساکشن یا ابدومینوپلاستی می برد یا خیر.

اگر در ناحیه میانی خود قسمت شکم و پهلو وزن اضافی دارید که به نظر نمی رسد بتوان با ورزش و رژیم آن را از بین برد، ممکن است به فکر جراحی پلاستیک بی‌افتید تا به شما کمک کند اندامی لاغر داشته باشید. لیپوساکشن و ابدومینوپلاستی دو روش محبوب برای رفع این نگرانی ها هستند، اما تفاوت بین این دو جراحی چیست؟ در این پست، ما در مورد تفاوت های بین این دو و نحوه تشخیص اینکه کدام برای شما مناسب است صحبت خواهیم کرد.

فرق ابدومینوپلاستی با لیپوساکشن
فرق ابدومینوپلاستی با لیپوساکشن

اول، مهم است که بدانید اینها جراحی های کاهش وزن نیستند. هم لیپوساکشن و هم تامیک تاک برای پیکر تراشی بدن هستند نه کاهش وزن.

ابتدا، هنگام ارزیابی بیمارانم، از آنها می‌خواهم لباس‌هایشان را جلوی آینه در بیاورند تا هر دو بفهمیم که برای رسیدن به هدف بیمار برای دستیابی به نتایج خیره‌کننده چه چیزی لازم است. در حال حاضر، برخی از بیماران فقط به لیپوساکشن نیاز دارند، در حالی که سایر بیماران نیاز به تامیک تاک با لایه برداری عضلانی دارند، و برخی دیگر نیاز به عمل جراحی بدون لایه برداری عضلانی دارند.

هنگامی که تصمیم می گیریم که انجام چه روشی برای ما مناسب است، لیپوساکشن یا ابدومینوپلاستی، باید به توزیع چربی روی شکم و همچنین پوست توجه کنیم. برای پوست، ما به طور خاص به دو چیز نگاه می کنیم، بافت پوست شما و میزان پوست اضافی که بیمار می تواند داشته باشد، یا به عبارت دیگر میزان پوست اضافی روی بیمار. فردی 180 کیلویی را تصور کنید که اخیراً 100 کیلو وزن کم کرده است. او کار شگفت انگیزی انجام داده است و وزن زیادی از دست داده و مقدار زیادی از چربی آنها با کار سخت و ورزش از بین رفته است، اما متأسفانه با افزایش بیش از حد وزن تنها پوست باقی می مانند و بافت پوست آنها حالت ارتجاعی بیشتری پیدا می کند و مانند یک کش کشیده می شود. قرار است پوست در لمس صاف و نرم باشد.

آنچه در ابدومینوپلاستی انجام می شود

در طول انجام عمل جراحی شکم، جراح یک برش افقی روی باسن شما، بین ناحیه شرمگاهی و ناف شما ایجاد می کند. این برش به او این امکان را می دهد تا با کشیدن عضلات به هم آنها را ترمیم کند.

هنگامی که ماهیچه ها ترمیم شدند، پوست اضافی بریده می شود و پوست باقی مانده به هم بخیه می شود. نتیجه یک شکم صاف تر و صاف تر با یک اسکار ضعیف در سراسر ناحیه لگن است. نتایج عمل جراحی شکم با رژیم غذایی مناسب و ورزش می تواند دائمی باشد. افزایش وزن قابل توجه نتایج عمل جراحی شکم را از بین می برد.

عمل ابدومینوپلاستی نسبت به لیپوساکشن عملی است. در حالی که لیپوساکشن فقط چربی اضافی را از بین می برد، تامی تاک ماهیچه های شکم را بازسازی کرده و پوست اضافی را از بین می برد.

ابدومینوپلاستی برای چه کسانی مناسب است؟

ابدومینوپلاستی برای افراد سالمی که دارای چربی های سرسخت در ناحیه میانی خود هستند ایده آل است. این چربی ها نمی توانند با رژیم غذایی و ورزش از بین بروند. اگر شکم شما به دلیل سن، بارداری، کاهش وزن یا جراحی های قبلی آویزان یا بیرون زده است و هیچ شرایط سلامتی دیگری ندارید، احتمالاً کاندیدای مناسبی برای عمل تامی تاک هستید.

آنچه در لیپوساکشن انجام می شود

لیپوساکشن روشی بسیار کم تهاجمی نسبت به جراحی شکم است. تقریباً در هر قسمتی از بدن که دارای چربی اضافی است قابل انجام است: معده، پشت، بازوها، پاها و حتی زیر چانه.

در طول عمل، محلولی از نمک، آب و بیهوشی به سلول های چربی تزریق می شود تا برداشته شود. سپس با استفاده از یک کانول مشابه سوزن IV، چربی مکیده می شود. نتیجه یک پیکره تراشیده تر است.

برخلاف جراحی شکم، لیپوساکشن پوست اضافی را از بین نمی برد. به همین دلیل است که برای از بین بردن رسوبات کوچک چربی مناسب است. علاوه بر این، مهم است که بدانید لیپوساکشن یک جراحی کاهش وزن نیست و شما با این روش وزن زیادی از دست نخواهید داد.

حذف سلول های چربی دائمی است، اما لیپو مانع از افزایش وزن شما در آینده نمی شود. شما باید با رژیم غذایی و ورزش هیکل جدید خود را حفظ کنید.

بیشتر بخوانید: ویزر لیپو

لیپوساکشن برای چه کسانی مناسب است؟

مانند عمل جراحی تامی تاک، یک فرد سالم با رسوبات چربی سرسخت که به رژیم غذایی یا ورزش پاسخ نمی‌دهند، احتمالاً کاندید مناسبی برای لیپوساکشن است.

کدام یک برای من مناسب است: لیپوساکشن یا ابدومینوپلاستی؟

اگر شل شدن پوست برای شما آزار دهنده است، عمل تامی تاک بهترین نتیجه را به شما می دهد.

اگر چربی های کوچکی در اطراف ناحیه میانی خود دارید که می خواهید آنها را برطرف کنید، لیپوساکشن احتمالا بهترین گزینه برای شما است.

دکتر ارژنگ قهرمانی

فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی دانشگاه تهران (TUMS)
رتبه اول N.B.E* جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی، شهریور 98
جراحی عمومی دانشگاه شهید بهشتی، شهریور 93
پزشکی عمومی دانشگاه مشهد، فروردین 87

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *