لوگو دکتر ارژنگ قهرمانی
لیفت پیشانی

لیفت پیشانی

آنچه می خوانید...

لیفت پیشانی یک روش جراحی برای اصلاح افتادگی پوست پیشانی، ابروها و پلک های بالایی است. همچنین ممکن است ظاهر چین و چروک های پیشانی و بین چشم ها را بهبود بخشد.

لیفت پیشانی تحت بی حسی

لیفت پیشانی ماهیچه ها و پوستی را که باعث ایجاد علائم پیری مانند افتادگی ابروها، پلک های پف کرده، شیارهای پیشانی و خطوط اخم می شود، برداشته یا تغییر می دهد.

این جراحی ممکن است به تنهایی یا با سایر روش‌ها مانند جراحی لیفت صورت، جراحی پلک یا تغییر شکل بینی انجام شود. این جراحی را می توان در مطب جراح، مرکز جراحی سرپایی یا بیمارستان انجام داد. معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود.

لیفت پیشانی تحت بی حسی موضعی انجام می شود تا دردی احساس نکنید. همچنین ممکن است برای آرامش خود دارویی دریافت کنید. در برخی موارد از بیهوشی عمومی استفاده می شود. در طول این عمل، مقداری کشش پوست پیشانی و احتمالاً کمی ناراحتی احساس خواهید کرد. در حین جراحی:

بخش هایی از مو دور از ناحیه جراحی نگه داشته می شود. موهای در جلوی خط برش ممکن است نیاز به کوتاه شدن داشته باشند، اما مناطق بزرگی از مو تراشیده نمی شوند.

جراح یک برش جراحی در سطح گوش ایجاد می کند. این برش در بالای پیشانی در خط مو ادامه خواهد داشت تا پیشانی خیلی بلند به نظر نرسد.

اگر طاسی سر دارید، جراح ممکن است از بریدگی در وسط پوست سر استفاده کند تا جای زخم قابل مشاهده نباشد.

برخی از جراحان از چندین برش کوچک استفاده می کنند و جراحی را با استفاده از آندوسکوپ (یک ابزار نازک بلند که دارای یک دوربین کوچک در انتهای آن است) انجام می دهند. ممکن است از ایمپلنت های قابل حل برای نگه داشتن پوست لیفت شده در جای خود استفاده شود.

پس از برداشتن بافت، پوست و ماهیچه اضافی، جراح برش را با بخیه می بندد. قبل از استفاده از پانسمان، موها و صورت شما شسته می شوند تا پوست سر تحریک نشود.

چرا لیفت پیشانی انجام می شود؟

این روش اغلب بر روی افراد 40 تا 60 ساله انجام می شود تا اثرات پیری را کاهش دهند. همچنین می تواند به بالا بردن ابروهای افتاده کمک کند.

کاندیدای مناسب لیفت پیشانی

کاندید مناسب برای لیفت پیشانی دارای موارد زیر است:

 • شیارهای عمیق بین چشم ها
 • چروک های افقی روی پیشانی
 • افتادگی ابروها
 • بافتی که در قسمت بیرونی پلک ها آویزان شده است
 • مشکل در دیدن به دلیل ابرو و پلک افتاده

خطرات لیفت پیشانی

خطرات بیهوشی جراحی عبارتند از:

 • واکنش به داروها
 • مشکلات تنفسی
 • خونریزی، لخته شدن خون، عفونت

خطرات جراحی لیفت پیشانی عبارتند از:

 • هماتوم که ممکن است نیاز به تخلیه جراحی داشته باشد
 • آسیب به اعصابی که عضلات صورت را کنترل می کنند (این معمولاً موقتی است، اما ممکن است دائمی باشد)
 • زخم هایی که جایشان از بین نمی‌رود
 • دردی که از بین نمی رود
 • بی حسی یا سایر تغییرات در احساس پوست

گاهی اوقات، لیفت پیشانی بالا بردن ابروها یا چروک شدن پیشانی را در یک یا هر دو طرف سخت می کند. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است برای صاف کردن هر دو طرف به جراحی بیشتری نیاز داشته باشید. اگر قبلاً برای لیفت پلک بالایی خود بلفاروپلاستی انجام داده اید، لیفت پیشانی ممکن است توصیه نشود زیرا می تواند بر توانایی شما در بستن پلک تاثیر بگذارد.

در اکثر افراد، برش برای لیفت پیشانی زیر خط مو است. اگر خط موی شما بالا رفته یا در حال عقب نشینی است، ممکن است بتوانید اسکار نازکی را بعد از جراحی مشاهده کنید. شما باید موهای خود را طوری حالت دهید که تا حدی پیشانی شما را بپوشاند.

اگر پوست پیشانی بیش از حد سفت کشیده شود یا تورم زیادی وجود داشته باشد، ممکن است یک اسکار گسترده ایجاد شود. در برخی موارد، ریزش مو ممکن است در امتداد لبه های اسکار رخ دهد. این را می توان با برداشتن بافت اسکار یا نواحی ریزش مو با جراحی درمان کرد تا جای زخم جدید ایجاد شود. ریزش موی دائمی پس از لیفت پیشانی نادر است.

قبل از جراحی

قبل از جراحی، شما یک جلسه مشاوره با پزشک خواهید داشت. این شامل شرح حال، معاینه فیزیکی و ارزیابی شما است. 

با خیال راحت سوال بپرسین. مطمئن شوید که پاسخ سوالات خود را دریافت کرده اید. شما باید آمادگی های قبل از عمل، خود روش و مراقبت های بعد از جراحی را کاملاً متوجه شده باشید.

برای یک هفته قبل از جراحی، ممکن است از شما خواسته شود که مصرف داروهای رقیق کننده خون را متوقف کنید. این داروها ممکن است باعث افزایش خونریزی در حین جراحی شوند.

برخی از این داروها آسپرین، ایبوپروفن (Advil، Motrin) و ناپروکسن (Aleve، Naprosyn) هستند.

نتیجه گیری

اکثر مردم از نتایج لیفت پیشانی راضی هستند. آنها بسیار جوانتر از قبل به نظر می رسند. این روش ظاهر پیری را برای سالها از بین می‌برد. حتی اگر در سال‌های بعد عمل جراحی را تکرار نکنید، احتمالاً بهتر از زمانی که هرگز پیشانی را لیفت نکرده‌اید، خواهید بود.

دکتر ارژنگ قهرمانی

فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی دانشگاه تهران (TUMS)
رتبه اول N.B.E* جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی، شهریور 98
جراحی عمومی دانشگاه شهید بهشتی، شهریور 93
پزشکی عمومی دانشگاه مشهد، فروردین 87

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *