دکتر ارژنگ قهرمانی » جراحی زیبایی و ترمیمی بینی » با جراحی بینی چهره‌ای زیباتر و جذاب‌تر داشته باشید
۱۱ دقیقه
هرآنچه که باید در مورد رینوپلاستی بدانید

با جراحی بینی چهره‌ای زیباتر و جذاب‌تر داشته باشید

آنچه می خوانید...

رینوپلاستی (RIE-no-plas-tee) جراحی زیبایی می‌باشد که طی آن شکل بینی تغییر داده می‌شود. هدف از انجام رینوپلاستی ممکن است تغییر ظاهر بینی، بهبود تنفس و یا هر دو آن باشد.

جراحی بینی که با نام رینوپلاستی نیز شناخته می شود، یک عمل رایج است که می تواند برای بهبود ظاهر و عملکرد بینی استفاده شود. از این جراحی می توان برای اصلاح مسائل ساختاری مانند انحراف تیغه بینی یا تغییر شکل بینی برای بهبود ظاهر کلی آن استفاده کرد. این روش نسبتاً ساده است و می تواند در چند ساعت تحت بیهوشی عمومی انجام شود.

در طول جراحی، جراح برش هایی در داخل بینی ایجاد می کند و غضروف و استخوان زیرین را تغییر می دهد. سپس پوست دوباره روی شکل جدید بینی کشیده می شود و به برش ها بخیه زده می شود. بهبودی پس از جراحی بینی معمولاً بسیار سریع است و بیشتر بیماران در عرض چند روز به فعالیت های عادی خود باز می گردند.

تورم و کبودی از عوارض شایع جراحی هستند، اما باید در عرض چند هفته از بین بروند. در حالی که برخی از خطرات مرتبط با هر جراحی وجود دارد، جراحی بینی معمولاً زمانی که توسط یک جراح واجد شرایط انجام شود ایمن و موثر در نظر گرفته می شود.

بینی ساختار استخوانی و غضروفی دارد که قسمت بالایی آن را استخوان تشکیل داده و قسمت پایینی آن غضروفی است. رینوپلاستی می تواند استخوان، غضروف، پوست یا هر سه را با هم تغییر دهد. با جراح خود در مورد اینکه آیا رینوپلاستی برای شما مناسب است یا خیر و همینطور در مورد نتیجه ای که بدست می‌آید صحبت کنید.

هنگام برنامه ریزی برای عمل جراحی بینی، جراح سایر ویژگی های صورت شما، پوست روی بینی و آنچه که می خواهید تغییر دهید را در نظر می گیرد. گاهی اوقات بخشی یا تمام هزینه جراحی بینی تحت پوشش بیمه قرار می گیرد.

چرا رینوپلاستی انجام می‌شود؟

رینوپلاستی می تواند اندازه و شکل بینی شما را تغییر دهد. این جراحی ممکن است برای ترمیم بدشکلی های ناشی از آسیب، اصلاح نقص مادرزادی یا بهبود برخی مشکلات تنفسی انجام شود.

عوارض

مانند هر عمل جراحی بزرگ دیگری، جراحی بینی نیز عوارضی دارد که در ادامه به برخی ار آن ها اشاره می‌کنیم:

خون ریزی

عفونت

واکنش نامطلوب به بیهوشی

سایر خطرات و عوارض احتمالی مخصوص جراحی بینی عبارت‌اند از:

مشکل در تنفس از طریق بینی
بی حسی در داخل و اطراف بینی به طور دائمی
احتمال ناهمواری بینی

درد یا تورم که ممکن است ادامه دار باشد
سوراخ در سپتوم (سوراخ شدن سپتوم)
جای زخم و یا نیاز به جراحی ترمیمی

در مورد نحوه اعمال این خطرات برای شما با پزشک خود صحبت کنید.

رینوپلاستی چگونه انجام می‍شود؟

جراحی بینی معمولی که به آن رینوپلاستی نیز گفته می شود، یک عمل رایج است که برای تغییر شکل بینی انجام می شود. در طول این عمل، جراح برش هایی در بینی ایجاد می کند تا به ساختارهای زیرین دسترسی پیدا کند. سپس غضروف و استخوان بینی را تغییر می دهند تا شکل دلخواه را ایجاد کنند. جراح همچنین ممکن است بافتی را برای ایجاد شکل مورد نظر برداشته یا اضافه کند.

پس از تکمیل شکل دهی، برش ها با بخیه بسته می شوند. دوران نقاهت جراحی بینی معمولا بین یک تا دو هفته است و در این مدت بیمار باید از انجام فعالیت های سنگین اجتناب کند و در هنگام استراحت سر خود را بالا نگه دارد. پس از دوره نقاهت، بیمار باید متوجه بهبود چشمگیری در شکل بینی خود شود. جراحی بینی معمولی روشی ایمن و موثر برای بهبود ظاهر بینی است و می تواند اعتماد به نفس بالایی به  فرد بدهد.

قبل از برنامه ریزی برای جراحی بینی، باید با جراح خود ملاقات کنید تا در مورد عوامل مهمی که تعیین می کند آیا جراحی برای شما خوب خوب می‌باشد یا خیر صحبت کنید. این جلسه به طور کلی شامل:

مهمترین سوالی که پزشک از شما می پرسد این است که انگیزه و اهداف شما از جراحی چیست. پزشک شما همچنین سوالاتی در مورد سابقه پزشکی شما می پرسد – از جمله سابقه انسداد بینی، جراحی ها و هر دارویی که مصرف می کنید. اگر یک اختلال خونریزی مانند هموفیلی دارید، ممکن است کاندیدای مناسب جراحی بینی نباشید.

پزشک شما یک معاینه فیزیکی کامل را بر روی بینی شما انجام خواهد داد و همچنین ممکن است از شما بخواهد آزمایش هایی را انجام دهید، از جمله آن‌ها می‌توان به آزمایش خون اشاره کرد. او همچنین ویژگی های صورت و داخل و خارج بینی شما را مورد بررسی قرار می‌دهد.

معاینه فیزیکی به پزشک امکان می‌دهد تا ویژگی های فیزیکی شما، مانند ضخامت پوست یا استحکام غضروف انتهای بینی بررسی شود که در نتیجه جراح می‌تواند تعیین کند که چه تغییراتی باید بر روی بینی شما انجام شود. ممکن است بر نتایج شما تأثیر بگذارد. برای تعیین تاثیر جراحی بینی بر تنفس شما واجب است که معاینه فیزیکی انجام شود.

شخصی در مطب دکتر شما از زوایای مختلف از بینی شما عکس می گیرد. جراح شما ممکن است از نرم افزار کامپیوتری برای دستکاری عکس ها استفاده کند تا به شما نشان دهد چه نوع نتایجی ممکن است رخ دهد. پزشک شما از این عکس‌ها برای ارزیابی‌های قبل و بعد استفاده می‌کند.

شما باید در مورد انگیزه‌ای که دارید و همینطور انتظارات خود صحبت کنید. پزشک به شما توضیح خواهد داد که جراحی بینی چه کاری می تواند برای شما انجام خواهد داد و اینکه شما انتظار چه نتایجی را داشته باشید.

اگر چانه کوچکی داشته باشید، جراح احتمالا به شما پیشنهاد دهد که در مورد انجام جراحی برای بزرگ کردن چانه نیز فکر کنید. دلیل آن، این است که چانه کوچک باعث می شود بینی شما بزرگتر به نظر برسد.

جلسه مشاوره با پزشک قبل از جراحی بینی چقدر اهمیت دارد؟

در مورد هر نوع جراحی، همیشه مهم است که از قبل با پزشک مشورت کنید. این به ویژه در مورد جراحی بینی، زیرا این یک روش ظریف است که به مهارت و دقت زیادی نیاز دارد. مشاوره با پزشک قبل از جراحی بینی به منظور اطمینان از انجام صحیح و ایمن عمل ضروری است.

پزشک نه تنها می‌تواند اطلاعات مهمی در مورد خطرات و مزایای جراحی به بیمار ارائه دهد، بلکه می‌تواند بر اساس سابقه پزشکی فردی بیمار، توصیه‌های شخصی را نیز ارائه دهد. علاوه بر این، یک پزشک می تواند ارزیابی دقیقی از نتیجه مورد انتظار جراحی را به بیمار ارائه دهد و می تواند به سوالات یا نگرانی هایی که ممکن است بیمار داشته باشد پاسخ دهد. در نهایت، مشورت با پزشک قبل از انجام عمل جراحی بینی برای اطمینان از انجام ایمن و موثر عمل ضروری است.

غذا و داروها

به مدت دو هفته قبل و بعد از عمل از مصرف داروهای حاوی آسپرین یا ایبوپروفن (ادویل، موترین IB، سایرین) خودداری کنید. زیرا این دسته از داروها ممکن است احتمال خونریزی را را در شما افزایش دهد. فقط داروهایی را مصرف کنید که توسط جراح شما تایید و یا تجویز شده است.

اگر سیگار می کشید، سیگار را ترک کنید. سیگار روند بهبودی پس از جراحی را کند می کند و ممکن است احتمال ابتلا به عفونت را نیز افزایش دهد.

افراد مناسب جراحی بینی

جراحی بینی یک گزینه عالی برای کسانی است که به دنبال بهبود شکل و اندازه بینی خود هستند. بهترین کاندید برای جراحی بینی کسی است که به جای تغییر چشمگیر به دنبال تغییرات ظریف در بینی خود باشد. جراحی بینی می تواند برای اصلاح شکل بینی، کاهش اندازه سوراخ های بینی و بهبود تقارن کلی صورت استفاده شود. این روش همچنین برای کسانی که می خواهند عیوب جزئی مانند برآمدگی ها یا فرورفتگی های روی پل بینی را اصلاح کنند مفید است.

جراحی بینی روشی مطمئن و مؤثر برای دستیابی به نمایه‌ای متعادل‌تر و زیباتر است. این روش کم تهاجمی است، بنابراین زمان بهبودی آن حداقل است و حداقل خطر ایجاد اسکار یا سایر عوارض وجود دارد. جراحی بینی طبیعی می تواند راهی عالی برای افزایش اعتماد به نفس باشد.

چه افرادی نباید بینی خود را عمل کنند؟

وقتی صحبت از عمل بینی به میان می آید، افراد خاصی هستند که نباید رینوپلاستی را انجام دهند. افرادی که سابقه آلرژی شدید، عفونت سینوسی یا هر بیماری تنفسی دیگری دارند باید از عمل بینی خودداری کنند. این به این دلیل است که این عمل می تواند وضعیت را بدتر کرده و عوارض بیشتری ایجاد کند.

علاوه بر این، افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند نیز باید از عمل طبیعی بینی خودداری کنند. این به این دلیل است که این عمل می تواند باعث عفونت شود که درمان آن در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند دشوار است. در نهایت افرادی که قبلاً عمل بینی خود را انجام داده اند نیز باید از جراحی طبیعی بینی خودداری کنند. این به این دلیل است که این عمل می‌تواند باعث ایجاد اسکار شود، که برداشتن آن دشوار است و همچنین می‌تواند عوارض بیشتری ایجاد کند. بنابراین، مهم است که قبل از تصمیم گیری برای عمل بینی، خطرات آن را با دقت در نظر بگیرید.

انتظاری که می توانید از پزشکتان داشته باشید

با توجه به اینکه جراحی شما چقدر پیچیده می‌تواند باشد و جراح شما تصمیم می‌گیرد که کدام نوع بیهوشی برای شما بهترین گزینه است. قبل از جراحی با پزشک خود صحبت کنید که کدام نوع بیهوشی برای شما مناسب‌تر است.

در طول جراحی

معمولاً برای جراحی های سرپایی از این نوع بیهوشی استفاده می شود. در این نوع بیهوشی تنها ناحیه خاصی از بدن شما بی حس خواهد شد. پزشک شما یک داروی بی حس کننده درد را به بافت های بینی شما تزریق می کند و با داروهایی که از طریق یک خط داخل وریدی (IV) تزریق می شود، شما را آرام می کند. ایننوع بیهوشی شما را گیج می‌کند باعث نمی‌شود کاملا بخوابید.

شما دارو (بیهوشی) را با استنشاق آن یا از طریق یک لوله کوچک (خط IV) که در رگ دست، گردن یا قفسه سینه قرار داده شده دریافت می کنید. برای بیهوشی عمومی نیاز به یک لوله تنفسی می‌باشد.

جراحی رینوپلاستی می‌تواند در هر قسمت بینی شما انجام شود، در داخل بینی یا از طریق یک برش کوچک خارجی (برش) در پایه بینی، بین سوراخ های بینی. جراح شما احتمالاً استخوان و غضروف زیر پوست شما را دوباره تنظیم خواهد کرد.

جراح شما می تواند شکل استخوان یا غضروف بینی شما را به روش های مختلفی، بسته به میزان نیاز به برداشتن یا اضافه کردن، ساختار بینی و مواد موجود، تغییر دهد. برای تغییرات کوچک، جراح ممکن است از غضروف هایی که از عمق بیشتری از داخل بینی یا گوش گرفته شده استفاده کند. پس از ایجاد این تغییرات، جراح پوست و بافت بینی را به عقب قرار می دهد و محل برش ها را در بینی شما بخیه می زند.

بعد از عمل جراحی رینوپلاستی

برای کاهش خونریزی و تورم، بعد از جراحی باید در رختخواب استراحت کنید و همچنین در زمانی که در حال استراحت هستید سر خود را بالاتر از قفسه سینه قرار دهید.

در بیشتر موارد، پانسمان های داخلی یک تا هفت روز پس از جراحی در جای خود باقی می مانند. پزشک شما همچنین ممکن است برای محافظت از بینی شما یک آتل را در آن قرار دهد. معمولاً حدود یک هفته باید آتل را داشته باشید.

پانسمان بینی

بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از رینوپلاستی

احتمالا پزشک از شما بخواهد تا چند هفته پس از جراحی اقدامات احتیاطی را رعایت کنید تا احتمال خونریزی و تورم، را تا حداقل کاهش یابد. پزشک ممکن است از شما بخواهد:

  • فعالیت های سنگین مانند ورزش کردن، را تا مدتی انجام ندهید.
  • زمانی که روی بینی خود بانداژ دارید از دوش گرفتن و حمام کردن تا چند روزی خودداری کنید.
  • دماغت را باد نکن
  • برای جلوگیری از یبوست از غذاهای پرفیبر مانند میوه ها و سبزیجات استفاده کنید. یبوست می تواند باعث ایجاد فشار در ناحیه جراحی شود.
  • با شدت بالا نخندید.
  • دندان های خود را به آرامی مسواک بزنید تا حرکت لب بالایی خود را محدود کنید.
  • لباس هایی مانند پیراهن یا ژاکت که نیاز است آن را روی سر خود بکشید، نپوشید.

علاوه بر این، حداقل تا چهار هفته پس از جراحی، برای جلوگیری از فشار بر بینی خود، عینک طبی و یا عینک آفتابی را روی بینی خود قرار ندهید.

آفتاب بیش از حد می‌تواند باعث شود رنگ نامنظم دائمی در پوست بینی شما ایجاد شود. برای جلو گیری از این اتفاق از ضد آفتاب استفاده کنید.

رفع تورم بینی بیشتر طول می کشد. شما می‌توانید با محدود کردن سدیم در رژیم غذاییتان، به رفع سریعتر تورم کمک کنید.

شما چه جراحی انجام دهید و چه انجام ندهید، بینی شما در طول زندگی تغییر خواهد کرد،. به همین دلیل، دشوار است که بگوییم چه زمانی “نتیجه نهایی” خود را به دست آورده اید.

دکتر ارژنگ قهرمانی

فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی دانشگاه تهران (TUMS)
رتبه اول N.B.E* جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی، شهریور 98
جراحی عمومی دانشگاه شهید بهشتی، شهریور 93
پزشکی عمومی دانشگاه مشهد، فروردین 87

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *