لوگو دکتر ارژنگ قهرمانی
دکتر ارژنگ قهرمانی » جراحی زیبایی و ترمیمی بینی » رژیم غذایی قبل و بعد از جراحی بینی
۸ دقیقه
رژیم غذایی قبل و بعد از جراحی بینی

رژیم غذایی قبل و بعد از جراحی بینی

آنچه می خوانید...

رژیم غذایی قبل و بعد از جراحی بینی یکی از مهم ترین موارد مراقبت های بعد از عمل است. برای اینکه دوره ریکاوری سریع تر و راحت تر سپری شود، می توانید با تغذیه مناسب از بدن خود مراقبت کنید. اول لازم است استفاده از نمک، شیرینی جات، غذاهای چرب محدود شود، چنین غذاهایی آب را در بدن محبوس می کنند، به این معنی که تورم افزایش می یابد. فراموش نکنید که، نوشیدنی های گازدار چنین خواصی دارند.

قبل و بعد از جراحی بینی چه چیزی باید بخورم؟

قبل و بعد از جراحی بینی چه چیزی باید بخورم؟

پس از تصمیم گیری برای عمل، جراح خوردن غذاهای سالم را برای کاهش خطر جراحی و تسریع روند بهبودی به عنوان بخشی از مراقبت های بعد از عمل بینی توصیه می کند.

البته تغییر رژیم غذایی بعد از جراحی ضروری است. در طول دوره نقاهت باید از مصرف برخی مواد غذایی اجتناب کنیم و همچنین باید در رژیم غذایی خود بگنجانیم. هدف از این همه حساسیت در رژیم غذایی بعد از رینوپلاستی، تسریع بهبودی با کمک به سیستم ایمنی و کاهش درد، التهاب و تورم است.

رژیم غذایی برای جراحی بینی فقط به دوره بعد از جراحی بینی محدود نمی شود و مدتی قبل از آن باید تغییراتی در تغذیه ایجاد کنیم. بهتر است 2 تا 4 هفته قبل از جراحی بینی غذاهای زیر مصرف شود:

مواد معدنی و ویتامین هاشروع مصرف مولتی ویتامین متعادل زیر نظر جراح بینی، سه هفته قبل از جراحی می تواند به بهبودی سریع کمک کند. قبل از جراحی باید به مقدار کافی از ویتامین ها استفاده کنید، به جز ویتامین C، مصرف سایر ویتامین ها نباید زیاد باشد. مطالعات نشان می دهد که جذب ویتامین C برای بهبود زخم بسیار مفید است.
پروتئینپروتئین دومین عنصر مهم و عامل حیاتی برای ساخت و ترمیم بافت های بدن است. اندام ها، هورمون ها، گلبول های قرمز، سیستم ایمنی و آنزیم ها همگی حاوی پروتئین هستند. مصرف مقدار کافی از این ماده برای رفع نیازهای روزانه و آماده سازی بدن برای جراحی برای کمک به ترمیم بافت ها ضروری است.
چای سبزچای سبز منبع آنتی اکسیدان است. چای سبز می تواند اثرات منفی بر بیهوشی، فشار خون و ضربان قلب داشته باشد. حداقل 10 روز قبل از جراحی بینی از نوشیدن چای سبز خودداری کنید و در مورد زمان مناسب برای از سرگیری آن مشورت کنید.
میوه ها و سبزیجاتمیوه ها و سبزیجات معمولاً بخش مهم تغذیه بعد از جراحی بینی هستند. البته مصرف میوه ها و سبزیجات 24 ساعت قبل از عمل به دلیل فیبر زیاد توصیه نمی شود. هضم میوه ها، سبزیجات و غلات در مقایسه با سایر غذاها زمان بیشتری می برد، بنابراین بهتر است قبل از جراحی مقدار کمی غذا در معده باشد. رعایت این نکات می تواند به شما در رسیدن به یک فرآیند موفق کمک کند.

رژیم غذایی بعد از جراحی بینی

بعد از عمل و از بین رفتن بیهوشی، کمی احساس گرسنگی خواهید کرد. غذاهای نرم که کمی گرم و خوش طعم هستند برای دوره مراقبت های بعد از رینوپلاستی مناسب می‌باشند. ماست یا سوپ ولرم بهترین انتخاب غذایی برای رژیم بعد از جراحی بینی هستند. بسته به میزان تهوع، بهتر است بلافاصله پس از جراحی مایعات مصرف شود. تا چند روز بعد از عمل به خوردن غذاهای نرم ادامه دهید.

پروتئینپروتئین اسیدهای آمینه مورد نیاز برای بهبود زخم و بافت را فراهم می کند. بهترین منابع پروتئین گوشت بدون چربی، مرغ، تخم مرغ، محصولات لبنی، لوبیا، عدس، آجیل و محصولات سویا هستند.
چربیچربی انرژی بدن را تامین می کند و سیستم ایمنی را بهبود می بخشد. مصرف چربی های سالم مانند روغن زیتون، آووکادو و آجیل را برای تقویت سیستم ایمنی فراموش نکنید.
فیبراگرچه در چند روز اول پس از جراحی باید غذاهای نرم بخورید، اما در این دوره حتماً فیبر را در رژیم غذایی خود پس از جراحی بینی قرار دهید. یبوست بعد از جراحی به دلیل مخلوط شدن غذا با داروها، کاهش سطح فعالیت و محدودیت تغذیه بعد از عمل بینی دور از انتظار نیست. افزودن مقداری فیبر به رژیم غذایی در طول دوره مراقبت پس از عمل می تواند حرکات روده را بهبود بخشد. میوه های نرم مانند گلابی و انواع توت ها و سبزیجات پخته شده مانند هویج و غلات منابع غنی فیبر هستند.
غذاهای ضد التهاببهترین جراح برای جراحی بینی خوردن غذاهای ضد التهابی را در دوران نقاهت توصیه می کند. این غذاها حاوی موادی هستند که از تورم بینی و کبودی زیاد جلوگیری می کنند. خوردن مقدار زیادی سبزیجات برگ سبز، سیب، مرکبات و پیاز قرمز نیز دارای خواص ضد التهابی است. بنابراین، آنها را بعد از جراحی بینی به رژیم غذایی اضافه کنید.
آبدوران نقاهت زمان مناسبی برای کاهش مصرف آب نیست، برعکس نوشیدن روزانه حداقل هشت لیوان آب در این دوران توصیه می شود. این کار را در دوره قبل از عمل نیز انجام دهید. اگر دارو مصرف می کنید، آب بیشتری بنوشید.
غذاهای ترمیم کننده زخمیکی از مواردی که پس از جراحی بینی باید در رژیم غذایی خود رعایت کنید، خوردن غذاهایی است که می تواند به بهبود زخم های شما کمک کند. این گزینه ها شامل غذاهای حاوی پروتئین زیادی مانند گوشت، ماهی، تخم مرغ و غذاهایی است که منابع غنی ویتامین A محسوب می شوند. ویتامین A به عنوان یک عامل مفید در بهبود سریع زخم ها را می توان در غذاهایی مانند هویج پرتقال و سبزیجات با برگ سبز تیره مانند اسفناج یافت. علاوه بر این، غذاهای غنی از ویتامین C مانند مرکبات و غذاهای دریایی که منابع غنی روی هستند، گزینه هایی هستند که در رژیم غذایی گنجانده شده و می توانند در تسریع بهبود زخم ها نقش بسزایی داشته باشند.

آیا خوردن آناناس قبل و بعد از جراحی بینی ضروری است؟

خوردن آناناس چند روز قبل از جراحی و چند روز بعد از آن یک نسخه فوق العاده محسوب می شود. آناناس حاوی بروملین است، آنزیمی قدرتمند با خواص منحصر به فرد که با کاهش التهاب، روند بهبودی و مراقبت های بعد از عمل را تسریع می کند و همچنین کبودی را به حداقل می رساند. بنابراین، افزودن آناناس به رژیم غذایی بعد از جراحی بینی مفید است.

بروملین با تسکین حالت تهوع و جلوگیری از گرفتگی بینی، گوارش را بهبود می بخشد. قبل از شروع مصرف با بهترین جراح بینی در دبی مشورت کنید. بهترین جراح در پلی کلینیک فرشته آبی در دبی مقدار مناسبی را برای دستیابی به بهترین نتیجه توصیه می کند. آب کرفس همچنین التهاب را کاهش می دهد و مقدار قابل توجهی کبودی را از بین می برد.

چند نکته مهم در مورد رژیم غذایی بعد از جراحی بینی:

از خوردن غذاهایی که نیاز به جویدن زیاد دارند خودداری کنید تا به بینی فشار نیاورید. اگر قبل از جراحی دست خود را روی بینی خود قرار دهید، متوجه خواهید شد که بینی در حین جویدن غذا چقدر حرکت می کند. البته این حرکت در شرایط عادی مشکلی ایجاد نمی کند، اما بعد از جراحی با توجه به اینکه هدف کاهش عوارض است، بهتر است رژیم غذایی خود را بعد از جراحی بینی بر روی غذاهای نرم و مایعات متمرکز کنید تا غذاهای سفت. به حداقل رساندن عوارض جانبی کمک خواهد کرد.

بعد از جراحی الکل یا کافئین مصرف نکنید. مصرف نوشیدنی های کافئین دار و الکلی باید چند روز به تعویق بیفتد. الکل رقیق کننده خون است و خطر خونریزی، تشکیل لخته خون و تجمع خون در زیر پوست و تورم بینی را پس از جراحی افزایش می دهد. کافئین همچنین فشار خون را افزایش می دهد و مشکلات مشابهی را برای بیمار ایجاد می کند.

مصرف نمک و ادویه ها را بعد از جراحی محدود کنید. مقادیر زیاد نمک و سدیم باعث احتباس آب و افزایش التهاب بینی می شود. غذاهای شور و تند به دلیل تاثیری که بر فشار خون دارند می توانند باعث خونریزی شوند. علاوه بر این، این نوع غذاها بافت های بینی را که ساختار مخاطی دارند، تحریک می کنند و این تحریک می تواند بهبود زخم ها را به تاخیر بیندازد. تحریک دستگاه گوارش به دلیل مصرف غذاهای تند از دیگر مشکلاتی است که می تواند روند بهبودی را مختل کند و در نتیجه در دوران نقاهت از مصرف آنها خودداری کنید.

مراقب دمای غذایی که می خورید باشید. غذاهای خیلی گرم یا خیلی سرد می توانند روند بهبودی را کاهش دهند. برای جلوگیری از سوختگی دهان در دوران نقاهت، توصیه می شود مصرف سوپ و سایر غذاهای گرم را چند هفته به تعویق بیندازید. البته غذاهای بسیار سرد نیز می توانند باعث سوختگی ناشی از سرمای شدید و سردرد و حساسیت دندانی شوند و وضعیت را بدتر کنند. شما باید غذاهایی مانند میوه ها، سبزیجات پخته، پروتئین و منابع فیبر مصرف کنید که بیشترین ارزش غذایی را دارند. تغذیه سالم شامل این گزینه های غذایی است که به شما کمک می کند دوره بهبودی موفقی داشته باشید.

تا چه مدت بعد از جراحی بینی باید رژیم غذایی را رعایت کنیم؟

معمولا دوره نقاهت بعد از عمل یک هفته طول می کشد اما در برخی موارد خاص تا دو هفته طول می کشد. بنابراین در این مدت باید طبق دستور رژیم غذایی را رعایت کنید. پس از این مدت، می توانید به آرامی رژیم غذایی عادی خود را از سر بگیرید.

دکتر ارژنگ قهرمانی

فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی دانشگاه تهران (TUMS)
رتبه اول N.B.E* جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی، شهریور 98
جراحی عمومی دانشگاه شهید بهشتی، شهریور 93
پزشکی عمومی دانشگاه مشهد، فروردین 87

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *