لوگو دکتر ارژنگ قهرمانی
دکتر ارژنگ قهرمانی » پیکرتراشی بدن » چگونه می توان بهبودی پس از لیپوساکشن را سریع تر کرد
۸ دقیقه
چگونه می توان بهبودی پس از لیپوساکشن را سریع تر کرد

چگونه می توان بهبودی پس از لیپوساکشن را سریع تر کرد

آنچه می خوانید...

لیپوساکشن یک روش کاملا معمول برای کاهش چربی دائمی است که هر ساله بیش از 250000 عمل لیپوماتیک در ایالات متحده انجام می شود. دلیل محبوبیت لیپوساکشن، کانتورینگ شگفت‌انگیز بدن است که به افراد بدنی می‌دهد که با رژیم غذایی یا ورزش نتوانسته‌اند به دست آورند. در حالی که دوره نقاهت لیپوساکشن نسبتاً کوتاه است (و درد نسبتاً کم است)، لیپو یک روش جراحی است که به زمان برای بهبودی نیاز دارد. مانند هر جراحی دیگری، برای چند روز یا چند هفته بعد، مقداری کبودی و ناراحتی وجود دارد. و تورم لیپوساکشن می تواند از 6 هفته تا 6 ماه قبل از جذب کامل ادامه داشته باشد. ما در این مقاله سعی داریم 12 راه بهبودی سریع پس از لیپوساکشن را به شما معرفی کنیم.

بیشتر بخوانید: لیپو ویزر بازو

12 راه بهبودی سریع پس از لیپوساکشن و دوره نقاهت کمتر

بیماران هرگز نباید برای بهبودی عجله داشته باشند، اما اقدامات خاصی وجود دارد که می توان برای کمک به روند بهبود طبیعی بدن در طی آن انجام داد. در این مقاله قصد داریم اقداماتی را که می‌توانید برای کمک به کاهش درد و تسریع بهبود کبودی و تورم پس از لیپوساکشن انجام دهید، توضیح دهیم.

بهبودی سریعتر پس از لیپوساکشن
راه بهبودی سریع پس از لیپوساکشن و دوره نقاهت کمتر

بیشتر بخوانید: ویزر لیو

1. دستورالعمل های مراقبت های بعد از جراح لیپوساکشن را دنبال کنیداین مهم ترین مرحله برای بهبودی مناسب و سریع است. توصیه جراح شما ممکن است با اطلاعات عمومی موجود در اینترنت متفاوت باشد که دلیل آن می‌تواند این باشد که بدن هر شخص منحصر به فرد است.
2. گن مخصوص خود را بعد از لیپوساکشن طبق دستورالعمل بپوشیدیک گن مخصوص و دستورالعمل هایی در مورد زمان پوشیدن آن به شما ارائه می شود. گن مخصوص شما به کاهش تورم کمک می کند، به پوست کمک می کند تا به جای خود منقبض شود، ناراحتی را به حداقل برساند و احتمال لخته شدن خون را کاهش دهد. همیشه آن را طبق دستورالعمل پزشکتان بپوشید!
3. پس از لیپوساکشن از سیگار کشیدن خودداری کنیدسیگار کشیدن با مکانیسم های درمانی بدن تداخل می کند و می تواند منجر به بهبودی کند و همچنین افزایش خطرات عوارض شود. سیگار همچنین سیستم ایمنی بدن بیمار را به خطر می اندازد که خطر عفونت در محل برش را افزایش می دهد.
حتی تنها کشیدن یک نخ سیگار توانایی بدن برای رساندن مواد مغذی لازم برای بهبودی پس از جراحی را کاهش می دهد.
4. بعد از لیپوساکشن از مصرف الکل خودداری کنیدالکل، حتی در حد اعتدال، همچنین می تواند در توانایی بدن برای کاهش التهاب اختلال ایجاد کند.
الکل همچنین یک رقیق‌کننده طبیعی خون است، بنابراین می‌تواند منجر به افزایش خونریزی و تورم در حین جراحی و در روزها و هفته‌های پس از لیپوساکشن شود. و کبودی زیاد و افزایش تورم باعث درد بیشتر و تاخیر در بهبودی می شود.
5. افزایش پروتئین، میوه ها و سبزیجات بعد از لیپوساکشندرمان مناسب نیاز به تغذیه خوب، به ویژه مصرف پروتئین کافی دارد. ماهی هایی مانند سالمون، مرغ، آجیل و لوبیا همگی منابع عالی پروتئین هستند. سیب، انواع توت ها، موز و مجموعه ای از سبزیجات رنگارنگ نیز مواد مغذی مورد نیاز بدن را برای بهبودی تامین می کنند.
مصرف نمک نیز باید پس از لیپوساکشن کاهش یابد، زیرا نمک باعث احتباس آب می شود که تورم را تشدید می کند. و تورم بیشتر به معنای درد بیشتر و زمان طولانی تری تا زمانی است که نتایج را ببینید! این همچنین به معنای عدم مصرف نوشیدنی‌های انرژی زا ، آب سبزیجات یا سایر نوشیدنی‌های پر نمک است.
6. مکمل ها ممکن است به بهبودی پس از لیپوساکشن کمک کنند (راه بهبودی سریع پس از لیپوساکشن و دوره نقاهت کمتر )شروع مکمل ها قبل از لیپوساکشن و ادامه آن برای چند هفته پس از آن می تواند به بهبودی کمک کند.
پس از جراحی لیپوساکشن مکمل های بروملین نیز ممکن است مفید باشند. مطالعات بالینی نشان داده است که بروملین ممکن است تورم، کبودی، زمان بهبودی و درد را پس از جراحی کاهش دهد. یک قرص 200 میلی گرمی بروملین که دو بار در روز مصرف می شود، دوز معمول توصیه شده برای بیماران پس از جراحی است. اما از تیم لیپوساکشن خود بپرسید که آیا بروملین برای شما مناسب است یا خیر. بروملین معمولاً وقتی با معده خالی مصرف شود بهتر است.
استفاده از ادویه زردچوبه در غذای شما ممکن است به کاهش التهاب کمک کند. 400 تا 600 میلی گرم زردچوبه تا سه بار در روز دوز پیشنهادی کلی برای تسکین التهاب است.
اما همیشه با جراح خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که این مواد غذایی بعد از جراحی که می خواهید مصرف کنید، برای شما بی خطر است یا خیر.
7. کرم های موضعی درد، کبودی و جای زخم را کاهش می دهند (راه بهبودی سریع پس از لیپوساکشن و دوره نقاهت کمتر )استفاده از کرم و پماد توسط بسیاری از جراحان پلاستیک پس از لیپوساکشن برای کاهش کبودی و بهبودی سریع توصیه می شود.
روغن های گیاهی به عنوان یک ترکیب شفابخش طبیعی شناخته می‌شود که استفاده از می‌تواند درد را کاهش دهد، گردش خون را بهبود بخشد، بهبودی را تسهیل کند و به‌ویژه هرگونه جای زخم را کاهش می‌دهد. مطالعات بالینی مشخص کرده اند که مراقبت از پوست بعد از عمل با روغن به دلیل توانایی آن در کاهش التهاب و قرمزی اسکارها می تواند بهبود را تسریع کند.
از جراح پلاستیک خود بپرسید که چه زمانی پس از جراحی برای شما بی خطر است که از این کرم ها و روغن ها استفاده کنید.
8. بعد از لیپوساکشن هیدراته بمانیدهیدراتاسیون جزء کلیدی بهبودی موفقیت آمیز لیپوساکشن است. مایعات به بدن کمک می کنند تا سلول های بی حس کننده و چربی مرده را از سیستم خود حذف کند. هیدراتاسیون نیز برای کاهش تورم و بهبودی ضروری است.
9. بعد از لیپوساکشن استراحت کافی داشته باشیدخواب کافی و عدم فعالیت زیاد در هفته های اول پس از لیپوساکشن یکی از بهترین راه ها برای کمک به بهبودی بدن است. هر شب حداقل 8 ساعت بخوابید و اگر خسته هستید ظهر بخوابید، استراحت کنید یا دارو مصرف کنید.
10. بعد از لیپوساکشن، هر روز پیاده روی کنیدورزش حداقل در 6 هفته اول بهبودی لیپوساکشن توصیه نمی شود، اما حرکت سبک چند بار در روز می تواند به سرعت بخشیدن به روند بهبودی بدن کمک کند. چند بار در روز پیاده روی کوتاه یک راه عالی برای حرکت بدون فشار به بدن یا خسته کردن خود است.
پس از دو یا سه هفته، در صورت بهبود کامل برش‌ها، اغلب می‌توان فعالیت‌های ملایم‌تری مانند یوگا یا شنا را از سر گرفت. زمانی که می خواهید این فعالیت ها را شروع کنید، از جراح پلاستیک خود بپرسید که برایتان مناسب است یا خیر. اما معمولا بهتر است، بدن را فعال نگه دارید!
11. بعد از لیپوساکشن در صورت نیاز از کسی کمک بخواهیدبرخی از فعالیت های روزانه بهتر است در حین بهبودی به دیگران واگذار شود. بنابراین بعد از لیپوساکشن از درخواست کمک در صورت نیاز نترسید. فعالیت‌های سنگین خودداری کنمید و آن ها را به فرد دیگری بسپارید زیرا این دسته از فعالیت ها می‌تواند فشار زیادی بر ناحیه درمان شما وارد کند. بنابراین، در صورت لزوم از یکی از اعضای خانواده یا دوستان کمک بخواهید – به خصوص در چند هفته اول پس از انجام لیپوساکشن!
جراح پلاستیک شما می تواند به شما توصیه کند که چه زمانی فعالیت های عادی روزانه مانند بلند کردن، حمل کردن، ورزش و سایر فعالیت های سنگین را از سر بگیرید.
12. ماساژ بعد از لیپوساکشن (راه بهبودی سریع پس از لیپوساکشن و دوره نقاهت کمتر )در آخر، هم ماساژ خود و هم ماساژ تخلیه لنفاوی که توسط یک متخصص انجام می‌شود، می‌تواند به از بین بردن تجمع مایع و برآمدگی‌های پس از لیپوساکشن کمک کند. ماساژ تخلیه لنفاوی دستی (MLD) یک شکل تخصصی از ماساژ است که اعتقاد بر این است که با کاهش تورم پس از جراحی و به حداقل رساندن فیبروز (تشکیل بافت اسکار) زمان بهبودی را کاهش داده و نتایج را بهبود می بخشد. معمولاً سه تا پنج درمان ماساژ لنفاوی برای نتایج بهینه توصیه می‌شود، اما بیماران ممکن است از یک یا دو درمان سود ببرند. تیم جراحی شما ممکن است بتواند یک درمانگر مجاز ماساژ لنفاوی را در منطقه شما توصیه کند.
ماساژ ملایم با استفاده از کرم یا روغن بدن نیز می‌تواند به بهبودی صاف نواحی تحت درمان شما کمک کند و همچنین تورم، سفتی و ناراحتی پس از لیپوساکشن را کاهش دهد. تیم لیپوساکشن شما می تواند به شما توصیه کند که چه زمانی و چند وقت یکبار باید خودتان ماساژ حرفه ای را دریافت کنید.

حذف دائمی چربی با لیپوساکشن می تواند واقعا زندگی بیماران را تغییر دهد. و بیماران لیپوساکشن به طور کلی می‌خواهند که ناراحتی و محدودیت های بهبودی پس از جراحی لیپو برای بدست آوردن بدنی که همیشه می خواستند ارزشش را داشته باشد.

پیروی از این دوازده نکته ساده می تواند به شما کمک کند تا ناراحتی دوره نقاهت را به حداقل برسانید و بهبودی را تسریع کنید تا در اسرع وقت بعد از لیپوماتیک بدنی باریک تر را مشاهده کنید.

با بیش از 250000 عمل جراحی لیپوساکشن که هر ساله در ایالات متحده انجام می شود، این یک روش ایمن و موثر برای به دست آوردن بدنی است که همیشه می خواستید.

دکتر ارژنگ قهرمانی

فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی دانشگاه تهران (TUMS)
رتبه اول N.B.E* جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی، شهریور 98
جراحی عمومی دانشگاه شهید بهشتی، شهریور 93
پزشکی عمومی دانشگاه مشهد، فروردین 87

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *