دکتر ارژنگ قهرمانی » پیکرتراشی بدن » در طول دوره نقاهت بعد از لیپوساکشن چه انتظاری باید داشت؟
۱۱ دقیقه
در طول دوره نقاهت بعد از لیپوساکشن چه انتظاری باید داشت؟

در طول دوره نقاهت بعد از لیپوساکشن چه انتظاری باید داشت؟

آنچه می خوانید...

لیپوساکشن دومین جراحی زیبایی محبوب در جهان است که به دلایلی انجام می شود، این عمل می تواند بدن شما را در یک عمل با کمترین درد و زمان بهبودی پس از عمل، متحول کند.

تنها چیزی که بسیاری از افراد را از انجام لیپوساکشن باز می دارد، نگرانی در مورد دوران بهبودی است: از نگرانی در مورد از کار افتادگی و دوره استراحت تا نگرانی در مورد درد پس از عمل.

در این مقاله توضیح می‌دهیم که در طول فرآیند بهبودی چه انتظاراتی باید داشته باشید. بنابراین می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا لیپوساکشن برای شما مناسب است یا خیر.

دوره نقاهت بعد از لیپوساکشن

به یاد داشته باشید که بهبودی پس از جراحی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. سن، سلامت کلی، وضعیت پوست، سابقه پزشکی، همه در تعیین سرعت بهبودی و راحتی دوره نقاهت نقش دارند.

علاوه بر این، محل و مقدار چربی که برداشته می شود در بهبودی شما نقش دارد. برداشتن چربی از محل گسترده تر به بهبودی طولانی تری نیاز دارد.

و مهم‌تر از همه، اینکه چقدر دستورالعمل‌های مراقبت پس از عمل را به خوبی رعایت می‌کنید، می‌تواند بزرگترین عامل در تضمین بهبودی کوتاه‌تر و راحت‌تر باشد. به عنوان مثال، مصرف سیگار و الکل در دوران نقاهت می تواند منجر به تاخیر بهبودی و عوارض شود.

بیشتر بخوانید: ویزر لیپو

درد در حین جراحی لیپوساکشن

بیماران ممکن است فشار را احساس کنند، اما هیچ دردی را در طول جراحی لیپوساکشن احساس نخواهند کرد. دلیل آن، این است که یک آرام بخش خوراکی و همچنین بی حس کننده موضعی قبل از عمل تجویز خواهد شد. مایعی که در حین لیپوساکشن به بدن وارد می‌شود، دقیقاً حاوی لیدوکائین (عامل بی‌حس‌کننده) است، بنابراین ناحیه درمان در داخل کاملاً بی‌حس می‌شود.

علاوه بر این، به لطف آرام بخش خوراکی، بسیاری از بیماران در تمام مراحل انجام لیپوساکشن می خوابند و حتی از آنچه در حال وقوع است آگاه نیستند!

درد بعد از لیپوساکشن

مانند هر عمل جراحی، در هفته اول یا دو هفته اول بهبودی، می توانید انتظار درد متوسطی را داشته باشید. مقدار و محل تخلیه چربی تا حدی بر این امر تأثیر می گذارد.

نسخه ای برای یک داروی ضد درد برای شما تجویز می‌شود که باید قبل از جراحی تهیه شود و برای استفاده (در صورت نیاز) در طول دوران نقاهت در خانه استفاده شود تا این ناراحتی قابل کنترل باشد. بسیاری از بیماران تنها تا 24 ساعت پس از جراحی به داروهای ضد درد نیاز دارند، در حالی که برخی دیگر ممکن است به جای داروهای مخدر، ناراحتی را با تیلنول قوی درمان شوند.

درد بعد از لیپوساکشن
درد بعد از لیپوساکشن

فعالیت خود را در این مدت محدود کنید و طبق دستورالعمل گن مخصوص خود را بپوشید. گن به جلوگیری از تورم کمک می کند و شما بسیار راحت تر خواهید بود. حتی ممکن است فعالیت شما را تا حدودی محدود کند.

فعالیت های معمولی مانند خم شدن، نشستن طولانی مدت، بالا رفتن از پله ها، غلت زدن در رختخواب و غیره ممکن است همچنان در دو هفته اول باعث ناراحتی شود. اکثر بیماران این را با استفاده از تایلنول برطرف می‌کنند و بیماران به طور کلی می گویند که این ناراحتی 100٪ ارزش داشتن بدن جدیدی را داشت که آنها دوست دارند!

در پایان هفته دوم کاهش قابل توجهی در درد وجود خواهد داشت. حدود یک ماه اول زمانی است که بیشتر بیماران دیگر هیچ دردی احساس نمی کنند. هنوز تورم وجود خواهد داشت که ممکن است چندین هفته یا چند ماه طول بکشد تا کاملاً فروکش کند.

تقریباً در هفته چهارم، اکثر افراد برای از انجام ورزش های سبک آماده هستند. با این حال باید از انجام فعالیت های سنگین یا شدید برای دوره بهبودی کامل 6 هفته ای خودداری شود. تا پایان شش هفته، اکثر کبودی ها و تورم باید فروکش کرده باشند و سطح فعالیت بیماران دیگر محدود نمی شود (مگر اینکه جراح شما دستور دیگری بدهد). و خطوط جدید بدن شما باید تا این مرحله بسیار نمایان شوند.

بیشتر بخوانید: راه بهبودی سریع پس از لیپوساکشن

اگر به لیپوساکشن فکر می کنید و سؤالات بیشتری در مورد دوره بهبودی، از کار افتادگی، بازگشت به محل کار یا هر چیز دیگری دارید، با یک متخصص جراحی پلاستیک مشورت کنید. او به سوالات شما پاسخ می دهد، به نگرانی های شما رسیدگی می کند و به شما کمک می کند تصمیم بگیرید که آیا لیپوساکشن برای شما مناسب است یا خیر.

دوره نقاهت لیپوساکشن چند روز است؟

لیپوساکشن یک روش سرپایی است، بنابراین بیماران تقریباً همیشه در همان روز به خانه می روند. شما بسیار خواب آلود خواهید بود و به کسی نیاز خواهید داشت که شما را به خانه برساند و حداقل 24 ساعت در کنار شما بماند. اکثر بیماران بیشتر روز اول در خانه خود را می خوابند.

بیماران معمولاً کمی گیجی دارند و احتمالاً هنوز اثرات باقیمانده بیهوشی یا داروهای مسکن را برای 2 روز آینده احساس می کنند. بنابراین رانندگی، کار با ماشین آلات یا بیرون رفتن به تنهایی برای 48 ساعت بی خطر نیست. اما پیاده روی به مدت 10 دقیقه هر 2 ساعت می تواند به کاهش درد کمک کند و همچنین برای جلوگیری از ایجاد لخته های خون (DVT) مهم است.

مهم است که در چند روز اول در خانه کمک بگیرید، به خصوص اگر فرزندان خردسالی دارید که باید از آنها مراقبت کنید. در روز سوم، بیشتر بیماران به فعالیت‌های روزانه سبکی مانند درست کردن وعده‌های غذایی یا مرتب کردن خانه می‌پردازند.

دوره نقاهت لیپوساکشن: زمان استراحت

برخی از بیمارانی که کارشان پشت میزی است که به فعالیت شدید، بلند کردن، حمل کردن یا ایستادن طولانی‌مدت نیاز ندارد، ممکن است حتی بتوانند در روز سوم به سر کار بازگردند. با این حال، برای جلوگیری از لخته شدن خون، بسیار مهم است که هر چند ساعت یک بار به مدت 10 دقیقه از جای خود بلند شوید و حرکت کنید یا راه بروید.

این بدان معناست که انجام لیپوساکشن برای برخی از بیماران ( نه همه) که شغل کم تحرکی دارند، راحت تر می‌توانند به کار خود بازگردند و نیازی به مرخصی طولانی مدت ندارند. شما همچنان در روز سوم بسیار درد خواهید داشت – بنابراین زمان مرخصی خود را از محل کار بر این اساس این مدت زمان بسنجید.

اکثر افراد پس از یک هفته می توانند به سر کار بازگردند. اما بیمارانی که دارای یک شغل خاص فیزیکی یا سخت هستند که کار های سنگینی انجام می‌دهند، ممکن است بخواهند برای بهبودی کامل تر، 2 هفته مرخصی داشته باشند. در طول مشاوره خود درباره نوع کاری که به آن مشغول هستید، بحث کنید. او می‌تواند به شما کمک کند تا میزان زمانی را که باید از محل کارتان مرخصی بگیرید را ارزیابی کنید – بر اساس میزان جراحی لیپوساکشن و نوع کاری که انجام می‌دهید.

سوالات متداول

دکتر ارژنگ قهرمانی

فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی دانشگاه تهران (TUMS)
رتبه اول N.B.E* جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی، شهریور 98
جراحی عمومی دانشگاه شهید بهشتی، شهریور 93
پزشکی عمومی دانشگاه مشهد، فروردین 87

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *