دکتر ارژنگ قهرمانی » پیکرتراشی بدن » تفاوت لیپوساکشن و کاهش وزن
۵ دقیقه
تفاوت لیپوساکشن و کاهش وزن

تفاوت لیپوساکشن و کاهش وزن

آنچه می خوانید...

حتی زمانی که شما در کمترین وزن خود باشید، به احتمال زیاد یک یا دو ناحیه در بدن شما وجود دارد که ممکن است شما آن را دوست نداشته باشید و آرزو می‌کردید که کمی خوش اندام تر می‌بود. ژنتیک، هورمون ها و افزایش سن باعث می شود چربی های بدن ما به روش های مختلف توزیع شوند، بنابراین توزیع چربی در بدن از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برخی افراد اندام سیب‌شکل دارند و برخی دیگر اندامی به شکل‌های مستطیلی یا گلابی دارند که وجود این تفاوت‌ها کاملاً طبیعی است.

با این اینکه این تفاوت ها کاملا امری طبیعی است، بازهم بسیاری از بیماران آرزو می کنند که می توانستند با از بین بردن مقداری چربی از نقاط سرسخت بدنشان، هیکل خود را تغییر دهند، بنابراین از روش لیپوساکشن استفاده می‌کنند. لیپوساکشن روشی برای کاهش وزن نیست و مزایای سلامتی ندارد و یک برنامه ورزشی خوب و رژیم غذایی مناسب برای شما نمی‌باشد، اما فواید بی شماری نیز دارد.

علیرغم آنچه که معمولاً باور می شود، برای انجام لیپوساکشن لازم نیست “چاق” باشید. بیمارانی که این درمان را انجام می‌دهند، عمدتاً افرادی هستند که وزن بدنشان ثابت و نرمال است، اما دارای برخی نواحی خاص با چربی زیاد مانند پهلو ها، چربی زیر پوست، غبغب یا بازوهای شل و تپل هستند.

کسانی که دارای موارد ذکر شده هستند، افرادی هستند که کاندیدای ایده آل انجام لیپوساکشن محسوب می شوند. جراحان پلاستیک همیشه توصیه می‌کنند، بیماران قبل از انجام این جراحی به وزن ایده آل خود برسند و از سلامت جسمانی خوبی برخوردار باشند. در ادامه تفاوت کاهش وزن طبیعی با لیپوساکشن را به طور کامل توضیح داده ایم.

کاهش وزن چگونه کار می کند

همه افراد تا زمانی که به سن بلوغ برسند تعداد مشخصی سلول چربی دارند و این تعداد سلول چربی در بقیه عمر تغییر چندانی نمی کند. متأسفانه، چربی در بدن باب میل ما آنطور که می خواهیم توزیع نمی شود. حتی پس از کاهش وزن حتی ورزش هم تضمینی برای کاهش چربی در نواحی خاص نمی‌کند.

کاهش وزن چگونه کار می کند

مطالعات نشان داده اند که کاهش وزن در واقع اندام شما را بهتر نمی کند، بلکه کاهش وزن سبک زندگی سالم برای حفظ وزن ایده‌آل شما بوده است.

وقتی با روش‌های معمولی – مانند تغذیه سالم یا ورزش –  چند کیلو از وزن خود را از دست می‌دهید، خود چربی عملاً نمی‌سوزد. در عوض، سلول های چربی به سادگی از نظر اندازه کوچک می شوند، زیرا مقداری از محتوای چربی آنها مصرف می شود. اگر در آینده وزن اضافه کنید، این سلول ها می توانند دوباره بزرگتر شوند. از آنجایی که شما در واقع این سلول های چربی را از دست نمی دهید، احتمال اینکه بعد از آن دوباره وزن خود را افزایش دهید بیشتر است.

روش‌های کاهش وزن سنتی تنها راه برای از بین بردن چربی احشایی، چربی‌های سخت و برجسته‌ای است که احشاء شکم را احاطه کرده است. چربی احشایی برای سلامتی ما خطرناکتر از چربی اضافی زیر پوستی است. لیپوساکشن نمی تواند این چربی را از بین ببرد، زیرا لیپوساکشن فقط روی چربی نرم و زیر پوستی که درست زیر پوست در نواحی مختلف بدن تجمع می یابد، کار می کند.

نحوه عمل لیپوساکشن

همانطور که در بالا ذکر شد، لیپوساکشن جایگزینی برای کاهش وزن با رژیم و ورزش نیست، اما زمانی که این روش‌های لاغری برای تقویت برخی از نواحی بدن شما کارساز نبوده است، ممکن است کاندیدای مناسبی برای جراحی کانتورینگ بدن باشید.

هنگامی که لیپوساکشن انجام می دهید، سلول های چربی زیر سطح پوست پس از خارج شدن از بدن به طور دائم از بین می روند. شما همچنان می توانید وزن اضافه کنید، اما به احتمال زیاد به مناطق دیگری از بدن که لیپوساکشن نکرده اند بروید. لیپوساکشن روشی ایده آل برای جابجایی و از بین بردن چربی در نقاط جدا شده ای است که در برابر رژیم غذایی، ورزش و تغییر سبک زندگی مقاوم هستند.

بیشتر بخوانید: بهترین دکتر ویزر لیپو

اکثر بیماران لیپوماتیک فقط بین 2 تا 5 کیلو وزن کم می کنند، بنابراین شما شاهد کاهش وزن شدید از این جراحی نخواهید بود. با این حال، حفظ یک سبک زندگی سالم پس از انجام لیپوساکشن به شما کمک می کند تا نتایج بهتری از جراحی بگیرید، بهبودی راحت تری داشته باشید و در درازمدت اندام مورد نظر خود را حفظ کنید.

دکتر ارژنگ قهرمانی

فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی دانشگاه تهران (TUMS)
رتبه اول N.B.E* جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی، شهریور 98
جراحی عمومی دانشگاه شهید بهشتی، شهریور 93
پزشکی عمومی دانشگاه مشهد، فروردین 87

2 پاسخ

  1. دکتر چربی رو هم میشه به سینه تزریق کرد و یا فقط با پروتز میشه حجیم کرد ؟

    1. بله میشه تزریق کرد ولی حتما باید سونوگرافی دقیق قبل عمل از جهت نبود توده انجام داد و هر سال هم سونوگرافی کنترل بعد عمل انجام بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *