دکتر ارژنگ قهرمانی » جوانسازی و جراحی زیبایی صورت » درمان افتادگی پلک با بلفاروپلاستی
۵ دقیقه
درمان افتادگی پلک با بلفاروپلاستی

درمان افتادگی پلک با بلفاروپلاستی

آنچه می خوانید...

بلفاروپلاستی جراحی می‌باشد که طی آن پوست اضافی پلک ها برداشته می‌شود و از بین می‌رود. با افزایش سن، پلک ها کشیده می شوند و عضلات حمایت کننده آنها ضعیف می شوند و در نتیجه، در بالا و زیر پلک شما پوست و چربی اضافی جمع خواهد شد. این می تواند باعث افتادگی ابروها، افتادگی پلک های فوقانی و کیسه های زیر چشم شود.

عمل بلفاروپلاستی

در طی افزایش سن، افتادگی شدید پوست اطراف چشم می تواند باعث شود میدان دید افراد به ویژه قسمت های فوقانی و بیرونی میدان بینایی کاهش یابد. افراد با انجام بلفاروپلاستی می توانند مشکلات بینایی خود از جمله همین کاهش میدان دید را کاهش داده و به طور کلی آن را از بین ببرند. بعد از انجام این جراحی چشم ها جوان تر خواهند شد و همینطور افراد میدان دید بازتری خواهند داشت.

بیشتر بخوانید: رینوپلاستی

چرا بلفاروپلاستی انجام می‌شود؟

بلفاروپلاستی ممکن است گزینه ای برای موارد زیر باشد:

 • گشاد یا افتادگی پلک بالایی
 • پوست اضافی پلک های بالایی باعث می‌شود که تا حدی دید محیطی افراد مسدود شود
 • پوست اضافی در پلک پایین
 • کیسه های زیر چشم

بلفاروپلاستی را می توان همزمان با عمل دیگری مانند لیفت ابرو، لیفت صورت یا لایه برداری پوست انجام داد.

اگر افتادگی پلک شما طوری باشد که به بینایی شما آسیب برساند، ممکن است بیمه جراحی بلفاروپلاستی شما را پوشش دهد. اگر قصد شما از جراحی تنها بهبود ظاهر باشد، احتمالاً تحت پوشش بیمه قرار نخواهد گرفت.

عوارض

تمام جراحی ها دارای خطراتی هستند، از جمله واکنش به بیهوشی و لخته شدن خون. علاوه بر این موارد، خطرات نادر جراحی پلک عبارت‌اند از:

 • عفونت و خونریزی
 • چشم های خشک و تحریک شده
 • احساس مشکل در بستن چشم
 • سایر مشکلات پلک
 • جای زخم قابل توجه
 • آسیب به عضلات چشم
 • تغییر رنگ پوست
 • تاری دید موقت
 • از دست دادن بینایی، البته بسیار نادر است
 • نیاز به جراحی بعدی

بلفاروپلاستی چگونه انجام می‌شود؟

قبل از برنامه ریزی برای بلفاروپلاستی، با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ملاقات خواهید کرد. ارائه دهندگانی که با آنها ملاقات می کنید ممکن است شامل یک جراح پلاستیک، یک متخصص چشم (چشم پزشک)، یا یک چشم پزشک متخصص در جراحی پلاستیک اطراف چشم (جراح اکولوپلاستیک) باشند. بحث شامل:

ممکن است پزشکتان سوال هایی در ارتباط با جراحی های قبلی شما، ازتان بپرسد. ارائه دهنده شما همچنین ممکن است در مورد شرایط گذشته یا فعلی مانند خشکی چشم، گلوکوم، آلرژی، مشکلات گردش خون، مشکلات تیروئید و دیابت سؤال کند. ارائه دهنده شما همچنین در مورد استفاده شما از داروها، ویتامین ها، مکمل های گیاهی، الکل، تنباکو و داروهای غیرقانونی سوال خواهد کرد.

پزشک متخصص در مورد انتظاراتتان بعد از عمل و هدف از انجام بلفاروپلاستی با شما بحث خواهد کرد. این گفت و گو می‌تواند به ایجاد زمینه برای یک نتیجه خوب کمک کند. ارائه دهنده مراقبت شما با شما صحبت خواهد کرد که آیا این روش احتمالاً برای شما خوب عمل می کند یا خیر.

قبل از جراحی پلک، احتمالاً یک معاینه فیزیکی و موارد زیر را انجام خواهید داد:

معاینه کامل چشم بر روی شما ممکن انجام شود که می‌تواند شامل آزمایش تولید اشک و اندازه گیری قسمت هایی از پلک ها باشد. همینطور ممکن است تست میدان دیداری از شما گرفته شود که طی آن نقاط کور در گوشه چشم (دید محیطی) دیده خواهد شد.

عکاسی از پلک. عکس‌ها از زوایای مختلف به برنامه‌ریزی جراحی و مستندسازی اینکه آیا دلیل پزشکی برای آن وجود دارد یا خیر، که ممکن است ادعای بیمه را پشتیبانی کند، کمک می‌کند و پزشک شما احتمالاً از شما می خواهد موارد زیر را انجام دهید:

مصرف وارفارین (Jantoven)، آسپرین، ایبوپروفن (Advil، Motrin IB، دیگران)، ناپروکسن سدیم (Aleve، دیگران)، ناپروکسن (Naprosyn) و سایر داروها یا مکمل های گیاهی که می توانند خونریزی را افزایش دهند را متوقف کنید. از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بپرسید که چه مدت قبل از جراحی باید مصرف این داروها را متوقف کنید

از چند هفته قبل از جراحی شروع به ترک سیگار کنید. سیگار کشیدن می تواند توانایی بهبودی پس از جراحی را کاهش دهد. اگر در حال انجام عمل جراحی سرپایی هستید، ترتیبی دهید که شخصی شما را به سمت جراحی براند و برگردد.

بیشتر بخوانید: ویزر لیپو

قبل از عمل

بلفاروپلاستی معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود. برای بی‌حس کردن پلک‌ها ممکن است داروهایی از طریق IV برای کمک به آرامش شما تجویز شود.

در طول انجام عمل

برای پلک های فوقانی، جراح در امتداد چین پلک برش می دهد. جراح مقداری پوست، ماهیچه و احتمالاً چربی اضافی را برمی دارد. سپس جراح برش را می بندد.

برای جراحی پلک پایینی، جراح برشی را درست زیر مژه ها در چین طبیعی چشم شما یا داخل پلک پایین ایجاد خواهد کرد. جراح چربی اضافی، ماهیچه ها و پوست افتاده را برمی دارد یا دوباره توزیع می کند. سپس جراح برش را می بندد.

اگر پلک بالایی شما نزدیک مردمک شما افتاده باشد، جراح ممکن است بلفاروپلاستی را همراه با روشی به نام پتوز (TOE-sis) انجام دهد.

بعد از عمل

پس از جراحی، شما مدتی را در اتاق ریکاوری می گذرانید که کارکنان آن شما را از نظر عوارض تحت نظر دارند.

دکتر ارژنگ قهرمانی

فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی دانشگاه تهران (TUMS)
رتبه اول N.B.E* جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی، شهریور 98
جراحی عمومی دانشگاه شهید بهشتی، شهریور 93
پزشکی عمومی دانشگاه مشهد، فروردین 87

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *