لوگو دکتر ارژنگ قهرمانی
دکتر ارژنگ قهرمانی » جوانسازی و جراحی زیبایی صورت » درمان افتادگی پلک با بلفاروپلاستی
۸ دقیقه
درمان افتادگی پلک با بلفاروپلاستی

درمان افتادگی پلک با بلفاروپلاستی

آنچه می خوانید...

بلفاروپلاستی جراحی می‌باشد که طی آن پوست اضافی پلک ها برداشته می‌شود و از بین می‌رود. با افزایش سن، پلک ها کشیده می شوند و عضلات حمایت کننده آنها ضعیف می شوند و در نتیجه، در بالا و زیر پلک شما پوست و چربی اضافی جمع خواهد شد. این می تواند باعث افتادگی ابروها، افتادگی پلک های فوقانی و کیسه های زیر چشم شود.

عمل بلفاروپلاستی

در طی افزایش سن، افتادگی شدید پوست اطراف چشم می تواند باعث شود میدان دید افراد به ویژه قسمت های فوقانی و بیرونی میدان بینایی کاهش یابد.

✔بیشتر بخوانید: هزینه عمل افتادگی پلک

چرا بلفاروپلاستی انجام می‌شود؟

بلفاروپلاستی ممکن است گزینه ای برای موارد زیر باشد:

 • گشاد یا افتادگی پلک بالایی
 • پوست اضافی پلک های بالایی باعث می‌شود که تا حدی دید محیطی افراد مسدود شود
 • پوست اضافی در پلک پایین
 • کیسه های زیر چشم

بلفاروپلاستی را می توان همزمان با عمل دیگری مانند لیفت ابرو، لیفت صورت یا لایه برداری پوست انجام داد.

اگر افتادگی پلک شما طوری باشد که به بینایی شما آسیب برساند، ممکن است بیمه جراحی بلفاروپلاستی شما را پوشش دهد. اگر قصد شما از جراحی تنها بهبود ظاهر باشد، احتمالاً تحت پوشش بیمه قرار نخواهد گرفت.

بلفاروپلاستی چگونه انجام می‌شود؟

قبل از برنامه ریزی برای بلفاروپلاستی، با یک پزشک ملاقات خواهید کرد. پزشکانی که با آنها ملاقات می کنید ممکن است شامل یک جراح پلاستیک، یک متخصص چشم (چشم پزشک)، یا یک چشم پزشک متخصص در جراحی پلاستیک اطراف چشم (جراح اکولوپلاستیک) باشند. بحث شامل:

سابقه پزشکی شماممکن است پزشکتان سوال هایی در ارتباط با جراحی های قبلی شما، ازتان بپرسد. پزشک شما همچنین ممکن است در مورد شرایط گذشته یا فعلی مانند خشکی چشم، گلوکوم، آلرژی، مشکلات گردش خون، مشکلات تیروئید و دیابت سؤال کند. پزشک شما همچنین در مورد استفاده شما از داروها، ویتامین ها، مکمل های گیاهی، الکل، تنباکو و داروهای غیرقانونی سوال خواهد کرد.
اهداف شماپزشک متخصص در مورد انتظاراتتان بعد از عمل و هدف از انجام بلفاروپلاستی با شما صحبت خواهد کرد. این گفت و گو می‌تواند به ایجاد زمینه برای یک نتیجه خوب کمک کند. پزشک مراقبت شما با شما صحبت خواهد کرد که آیا این روش احتمالاً برای شما خوب عمل می کند یا خیر.

قبل از جراحی پلک، احتمالاً یک معاینه فیزیکی و موارد زیر را انجام خواهید داد:

معاینه کامل چشم برای شما انجام می‌شود. عکاسی از پلک. عکس‌ها از زوایای مختلف به برنامه‌ریزی جراحی و مستندسازی اینکه آیا دلیل پزشکی برای آن وجود دارد یا خیر، که ممکن است ادعای بیمه را پشتیبانی کند، کمک می‌کند و پزشک شما احتمالاً از شما می خواهد موارد زیر را انجام دهید:

مصرف وارفارین (Jantoven)، آسپرین، ایبوپروفن (Advil، Motrin IB، دیگران)، ناپروکسن سدیم (Aleve، دیگران)، ناپروکسن (Naprosyn) و سایر داروها یا مکمل های گیاهی که می توانند خونریزی را افزایش دهند را متوقف کنید.

از چند هفته قبل از جراحی شروع به ترک سیگار کنید. سیگار کشیدن می تواند توانایی بهبودی پس از جراحی را کاهش دهد.

قبل از عمل

بلفاروپلاستی معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود. برای بی‌حس کردن پلک‌ها ممکن است داروهایی برای کمک به آرامش شما تجویز شود.

در طول انجام عمل

برای پلک های فوقانی، جراح در امتداد چین پلک برش می دهد. جراح مقداری پوست، ماهیچه و احتمالاً چربی اضافی را برمی دارد. سپس جراح برش را می بندد.

برای جراحی پلک پایینی، جراح برشی را درست زیر مژه ها در چین طبیعی چشم شما یا داخل پلک پایین ایجاد خواهد کرد. جراح چربی اضافی، ماهیچه ها و پوست افتاده را برمی دارد یا دوباره توزیع می کند. سپس جراح برش را می بندد.

پس از جراحی، شما مدتی را در اتاق ریکاوری می گذرانید که کارکنان آن شما را از نظر عوارض تحت نظر دارند. همچنین باید تمامی مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی را انجام دهید.

کاندیدای مناسب بلفاروپلاستی

اگر قصد انجام جراحی پلک را که به عنوان عمل بلفاروپلاستی نیز شناخته می شود، دارید؛ ممکن است بخواهید بدانید که آیا کاندیدای خوبی هستید یا خیر. این روش ساده سرپایی می تواند ظاهری جوان را به چهره شما بازگرداند و اغلب به دلایل زیبایی انجام می شود. دلایل عملکردی برای انجام عمل بلفاروپلاستی نیز وجود دارد. جراحی پلک می تواند برای بسیاری از افراد یک گزینه عالی باشد، اما برای همه مناسب نیست.

در همان ابتدا، برای هر کسی که به جراحی پلک فکر می کند، چند ملاحظات اصلی وجود دارد. کاندید های مناسب شرایط اولیه زیر را دارند:

 • از نظر جسمی سلامت و بدون شرایط پزشکی هستند
 • سیگاری نیستند
 • هیچ گونه عارضه چشمی جدی ندارند

همچنین مهم است که فرد انتظارات واقع بینانه داشته باشد. جراحی پلک نمی تواند روند پیری را متوقف کند و راه حل دائمی برای چین و چروک یا از دست دادن خاصیت ارتجاعی پوست نیست. این می تواند ظاهر شما را تا حد زیادی بهبود بخشد و ظاهری شاداب و جوان به شما بدهد و همچنین برخی از مشکلات عملکردی پلک را برطرف کند.

اگر پوست چروک و شل زیادی روی پلک های بالا یا پایین دارید، جراحی پلک گزینه مناسبی برای شما می‌باشد. موارد زیر می تواند شما را به یک کاندید ایده آل برای جراحی پلک تبدیل کند:

 • افتادگی پوست یا شل شدن پوست که چین‌خوردگی ایجاد می‌کند یا بینایی شما را مختل می‌کند
 • پف پلک فوقانی ناشی از رسوب چربی
 • پف های زیر چشم
 • پوست اضافی پلک پایین
 • چین و چروک های ظریف در پلک پایین
 • افتادگی پلک پایین

چه کسانی نباید بلفاروپلاستی را انجام دهند؟

در حالی که لیفت پلک که توسط جراح زیبایی ماهر و با تجربه انجام می شود، توانایی اصلاح انواع مشکلات پوستی اطراف چشم را دارد، اما نمی تواند همه چیز را برطرف کند. در اینجا چند مورد وجود دارد که ممکن است عمل بلفاروپلاستی راه حل خوبی برای برخی افراد نباشد:

 • افتادگی ابرو که با بلفاروپلاستی بدتر می شود
 • علائم خشکی چشم، عفونت چشم، سایر بیماری های جدی یا جزئی چشم
 • سایر بیماری ها یا عفونت ها
 • قرارگیری ناهموار چشم

جراحی پلک ممکن است راه حل خوبی برای افرادی که سیگار می کشند نباشد. محصولات تنباکو می توانند روند درمان را مختل کنند. انجام جراحی پلک بدون ترک کردن سیگار از چند هفته قبل از عمل برای فرد سیگاری می تواند خطرناک باشد.

مزایا بلفاروپلاستی

پوست صاف و بدون چین و چروک دور چشم ظاهر شما را جوان تر می کند. متأسفانه، پیری اغلب روی پوست روی پلک و اطراف آن تأثیر می گذارد. پلک های بالایی و پایینی شما ممکن است به مرور زمان متورم، افتاده یا چین و چروک شوند که باعث می شود شما پیرتر از آنچه هستید به نظر برسید. همانطور که پلک های شما تغییر شکل می دهند، ممکن است آرایش کردن مانند استفاده از ریمل، سایه چشم و خط چشم برای شما دشوار باشد.

ظاهر جوانبسیاری از بیماران شکایت دارند که پوست اضافی در پلک فوقانی نشان دهنده ظاهری غمگین یا عصبانی است. جراحان پلاستیک مهارت و تخصص لازم را برای درک این جزئیات ظریف و رفع افتادگی، چین و چروک و افتادگی پلک دارند.
جراح شما یک مشاوره کامل برای شناسایی مناطقی که نیاز به اصلاح دارند انجام می دهد و در مورد روش ها با شما برای ایجاد یک برنامه درمانی صحبت می کند. به عنوان مثال، اگر پلک بالایی شما افتاده است، ممکن است نیاز به انجام بلفاروپلاستی پلک بالایی داشته باشید. این روش پوست شما را به حالت اولیه باز می‌گرداند تا خطوط طبیعی چشم‌های شما معلوم شوند. پس از ریکاوری، متوجه خواهید شد که چشمانتان حتی بدون آرایش، بازتر و روشن تر به نظر می رسند.
آرایش راحت ترافتادگی و چروک شدن پوست اطراف چشم‌ها باعث می‌شود که مانند گذشته نتوانید آرایش کنید. آناتومی منحصر به فرد و نگرانی های شما بر روی روش های مورد نیاز جراح تاثیر می گذارد. به عنوان مثال، اگر به دلیل پلک افتاده نمی توانید از سایه چشم استفاده کنید، ممکن است فقط نیاز به بلفاروپلاستی پلک بالایی داشته باشید.
از طرف دیگر، اگر کانسیلر شما نتواند پوست عمیقاً چروکیده یا متورم را زیر چشم شما پنهان کند، جراح پلک شما ممکن است بلفاروپلاستی پلک پایین را انجام دهد.
خستگی کمتر عضلات صورتافزایش سن همچنین باعث آسیب به ماهیچه هایی می شود که پلک های شما را در طول روز باز نگه می دارند. ماهیچه ها حتی می توانند به طور جزئی یا کامل از نقاط جایگاه خود جدا شوند که وضعیتی به نام پتوز است. تلاش برای گذران زندگی عادی با این وضعیت در بهترین حالت خسته کننده و ناراحت کننده است. همانطور که این وضعیت به آرامی ایجاد می شود، ممکن است برای نیمه باز نگه داشتن پلک های خود تلاش کنید، که نه تنها ظاهر شما، بلکه بینایی شما را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. ممکن است سعی کنید با خم کردن سر خود به عقب یا باز نگه داشتن چشمان خود با یک دست، بهتر ببینید.
اگر ماهیچه ها کاملاً جدا شوند، ممکن است یک یا هر دو چشم به دستور مغز باز نشوند و تا زمانی که ماهیچه های پلک خود را ترمیم نکنید، عملاً نابینا می شوید. جراح پلک شما می تواند ماهیچه ها را دوباره به جایگاه خود بچسباند و بافت اضافی را جدا کند تا به چشمان شما کمک کند بدون هیچ خستگی یا حرکات غیر طبیعی سر، باز بمانند.

دکتر ارژنگ قهرمانی

فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی دانشگاه تهران (TUMS)
رتبه اول N.B.E* جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی، شهریور 98
جراحی عمومی دانشگاه شهید بهشتی، شهریور 93
پزشکی عمومی دانشگاه مشهد، فروردین 87

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *