لوگو دکتر ارژنگ قهرمانی
دکتر ارژنگ قهرمانی » پیکرتراشی بدن » بخیه ابدومینوپلاستی و همه چیز درباره آن
۷ دقیقه
بخیه ابدومینوپلاستی

بخیه ابدومینوپلاستی و همه چیز درباره آن

آنچه می خوانید...

بخیه‌ ابدومینوپلاستی به‌صورت صحیح  و متناسب با جراحی انجام شده بر روی پوست و بافت‌های عمقی شکمی اهمیت بسیاری دارد. این بخیه‌ها به منظور تنظیم و تثبیت بافت‌ها، کاهش فشار و تنش در اطراف جراحی شده و جلوگیری از عفونت و تبخیر بیش از حد مایعات بدن استفاده می‌شوند. در این مقاله، به بررسی تکنیک‌های بخیه‌دهی صحیح پس از این روش جراحی می‌پردازیم.

اهمیت بخیه ابدومینوپلاستی

اهمیت بخیه ابدومینوپلاستی در چیست؟

بخیه ابدومینوپلاستی یا بخیه شکمی یک مرحله اساسی در روند جراحی ابدومینوپلاستی است که برای بهبود ظاهر ظروف شکمی و کاهش لخته‌های چربی و پوست اضافی استفاده می‌شود. 

این روش جراحی که به طور عمده برای اصلاح تغییرات ناشی از کاهش وزن یا بارداری استفاده می‌شود، باعث بهبود ظاهر بدن، افزایش اعتماد به نفس و بهبود کیفیت زندگی بیماران می‌شود. بخیه ابدومینوپلاستی به ویژه در مواردی که پوست شکم به طور قابل توجهی کشیده شده و لخته‌های چربی متراکم شده‌اند، اهمیت بسیاری دارد.

به طور کلی، بخیه‌های ابدومینوپلاستی نقش مهمی در استحکام و بهبود بطن شکمی و همچنین در کاهش عوارض پس از جراحی دارند. به همین دلیل، تکنیک‌های بخیه‌دهی صحیح و استفاده از مواد مناسب در این روش جراحی بسیار حیاتی و اهمیت دارند.

بیشتر بخوانید: هزینه ابدومینوپلاستی

آیا لازم است بخیه‌ ابدومینوپلاستی تعویض شود؟

در بیشتر موارد در این جراحی، بخیه‌ها به صورت قابل جذب یا غیرقابل جذب استفاده می‌شوند. بسته به نوع بخیه‌های استفاده شده، ممکن است نیاز به تعویض داشته باشند یا خودبخود جذب شوند. در هر صورت، تصمیم در مورد تعویض بخیه‌ها توسط جراح معالج و بر اساس تجربه و سیاست‌های مورد استفاده در مرکز جراحی تعیین می‌شود. 

در بخیه‌های قابل جذب، مواد استفاده شده به طور طبیعی در طی زمان تجزیه و جذب می‌شوند، بنابراین نیاز به تعویض آنها نیست و بیمار نیازی به برداشت بخیه ندارد. در بخیه‌های غیرقابل جذب، ممکن است بخیه‌ها بعد از چند هفته یا ماه به طور دستی تخلیه شوند.

 در این مورد، جراح معالج معمولاً پس از بررسی و ارزیابی میزان بهبود جراحی و نیاز بیمار، تصمیم می‌گیرد که آیا بخیه‌ها را تخلیه کند یا نه. مهم است که برنامه تعویض بخیه‌ها و پیگیری پس از جراحی را با پزشک خود بررسی کنید. پزشک شما براساس نوع بخیه‌ها و پیشرفت جراحی شما، راهنمایی لازم را خواهد داد و توصیه‌هایی در مورد مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی و نگهداری صحیح از بخیه‌ها و زمان تعویض آنها خواهد داشت.

بخیه ابدومینوپلاستی چه زمانی باید برداشته شود؟

بعد از جراحی، بخیه ها معمولاً در عرض 7 تا 10 روز برداشته می شوند، اگر در حین جراحی مشکلی ایجاد نشود. . بخیه هایی که در ناحیه شکم قرار دارند بخیه های قابل جذب هستند که خود به خود ذوب می شوند، در حالی که بخیه هایی که در ناحیه شکم قرار می گیرند در عرض 2 تا 3 ماه از بین می روند. . تمیز نگه داشتن ناحیه عمل شده برای بهبود سریع بخیه ها و جلوگیری از التهاب زخم بخیه مهم است.

بیشتر بخوانید: تعذیه بعد از ابدومینوپلاستی

عوارض دیر کشیدن بخیه ابدومینوپلاستی چیست؟ 

خطرات دیر کشیدن بخیه ها پس از ابدومینوپلاستی شامل عوارض بالقوه ای مانند افزایش جای زخم، تاخیر در بهبود زخم و افزایش خطر عفونت است. گذاشتن بخیه ها برای مدت طولانی می تواند منجر به مشکلاتی مانند زخم بیش از حد شود، به خصوص اگر قبل از تخلیه کشش روی پوست اطراف ناحیه برش وجود داشته باشد.

علاوه بر این، برداشتن دیرهنگام بخیه ها ممکن است مانع از بهبود مناسب زخم شود و کشیدن بخیه ها را دشوارتر کند و به طور بالقوه خطر ایجاد اسکار را افزایش دهد.

درمان جای بخیه ابدومینوپلاستی چگونه انجام می شود؟

درمان بخیه های ابدومینوپلاستی شامل چندین روش برتر برای اطمینان از بهبودی مناسب و به حداقل رساندن عوارض است. درمان جای بخیه ابدومینوپلاستی عموماً به صورت مراحل زیر انجام می‌شود:

درمان جای بخیه ابدومینوپلاستی

 1. مراقبت از جراحی

 بلافاصله پس از عمل جراحی، منطقه اطراف بخیه‌ها باید به دقت تمیز شود. پزشک معالج ممکن است به شما راهنمایی کند که چگونه این کار را انجام دهید. معمولاً استفاده از آب و صابون ملایم و خشک کردن کامل منطقه توصیه می‌شود.

2. پوشش بخیه‌ها

 در برخی موارد، پزشک معالج ممکن است توصیه کند تا بخیه‌ها را با باند یا نوار پزشکی پوشش دهید. این کار ممکن است به حفاظت از بخیه‌ها و کاهش خطر عفونت کمک کند. در صورت لزوم، پزشک می‌تواند راهنمایی کند که چگونه باند را تغییر دهید.

3. کنترل عفونت

 پزشک معالج ممکن است داروهای ضد عفونی را تجویز کند تا از عفونت جلوگیری شود. ممکن است شامل مصرف داروهای خوراکی یا محلی و استفاده از ضدعفونی کننده ها در نواحی محیطی باشد. رعایت دستورات پزشک برای مدت زمان تعیین شده بسیار مهم است.

4. رعایت توصیه‌های فعالیت

 پزشک شما ممکن است محدودیت‌ها و توصیه‌هایی در مورد فعالیت‌های روزمره شما بدهد. معمولاً در ابتدا، فعالیت‌های سنگین و ورزشی جدی توصیه نمی‌شود تا از کشیدگی و آسیب به بخیه‌ها جلوگیری شود. به تدریج و با رعایت دستورات پزشک، می‌توانید به فعالیت‌های روزمره عادی خود بازگردید.

5. پیگیری و مراقبت مستمر

 برنامه پیگیری پس از جراحی می‌تواند شامل دیدن پزشک معالج در بازه‌های زمانی مشخص، بررسی علائم وضعیت بیماری و ارائه راهنمایی‌های مراقبتی بیشتر باشد. مهم است تمام توصیه‌ها و دستورات پزشک را به دقت دنبال کنید.

آیا احتمال عفونت در بخیه ابدومینوپلاستی وجود دارد؟

بله، احتمال عفونت در بخیه ابدومینوپلاستی وجود دارد. برداشتن زودهنگام درن های جراحی شکم می تواند خطر عفونت را افزایش دهد، زیرا هر زمانی که زخم باز بماند و در معرض باکتری قرار گیرد، عفونت به سرعت ایجاد می شود.

درن‌های جراحی و لوله‌های درناژ بخش مهمی از شکم هستند، زیرا به جمع‌آوری مایع اضافی که ممکن است در ناحیه تجمع یافته کمک کنند و خطر عفونت و سایر عوارض را کاهش دهند.

در زیر به تعدادی از راهکارها برای کاهش احتمال عفونت در بخیه ابدومینوپلاستی اشاره می کنیم:

  • قبل از لمس بخیه‌ها یا منطقه جراحی، حتماً دست‌های خود را به شکل صحیح و به مدت کافی با آب و صابون بشویید. از ضدعفونی کننده‌های دستی استفاده کنید و دستها را به خوبی خشک کنید.
  •  تماس با مناطق آلوده و کثیف را کاهش دهید و از لمس بخیه‌ها با دستان غیرضروری خود خودداری کنید. همچنین، پوشیدن لباس‌های تمیز و تعویض منظم آنها نیز مهم است.
  •  رعایت دستورات پزشک در مورد تمیز کردن منطقه جراحی بسیار اهمیت دارد. معمولاً استفاده از آب و صابون ملایم و خشک کردن کامل منطقه توصیه می‌شود. در صورت تجویز پزشک، می‌توانید از محلول‌های ضدعفونی کننده استفاده کنید.
  •  پزشک ممکن است داروهای ضد عفونی، ضد التهاب و آنتی‌بیوتیک را به شما تجویز کند. از این داروها به دقت و به توصیه پزشک استفاده کنید و دوره مصرف را رعایت کنید.
  •  در صورت توصیه پزشک، بخیه‌ها را با باند یا نوار پزشکی پوشش دهید. این کار ممکن است به حفاظت از بخیه‌ها و کاهش خطر عفونت کمک کند. همچنین، در صورت لزوم، پزشک می‌تواند راهنمایی کند که چگونه باند را تغییر دهید.
  • در صورت بروز هرگونه علامت عفونت مانند تورم، درد، قرمزی یا ترشح غیرعادی در منطقه جراحی، به پزشک خود اطلاع دهید.

نتیجه‌گیری

بخیه ابدومینوپلاستی یک مرحله مهم است که برای بهبود ظاهر بطن شکم و کاهش پوست‌های اضافی انجام می‌شود. اما، احتمال عفونت در بخیه‌های ابدومینوپلاستی وجود دارد و می‌تواند عوارض جدی را به همراه داشته باشد. 

استفاده از مواد بخیه مناسب در ابدومینوپلاستی، می‌تواند تأثیر مستقیمی بر فرآیند بهبود داشته باشد. مواد بخیه باید دارای خصوصیات ماندگاری، قدرت کشش، انعطاف‌پذیری و عدم تحریک بیش از حد بافت‌های اطراف باشند.

دکتر ارژنگ قهرمانی

فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی دانشگاه تهران (TUMS)
رتبه اول N.B.E* جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی، شهریور 98
جراحی عمومی دانشگاه شهید بهشتی، شهریور 93
پزشکی عمومی دانشگاه مشهد، فروردین 87

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *