لوگو دکتر ارژنگ قهرمانی
دکتر ارژنگ قهرمانی » پیکرتراشی بدن » آیا بارداری بعد از ابدومینوپلاستی خطرناک است؟
۵ دقیقه
بارداری بعد از ابدومینوپلاستی

آیا بارداری بعد از ابدومینوپلاستی خطرناک است؟

آنچه می خوانید...

بارداری بعد از ابدومینوپلاستی، به دلیل تغییرات چشم گیری که در شکم و روی عضلات شکم ایجاد می‌شود گزینه مناسبی نیست و تاثیرات منفی روی عمل می‌گذارد. دوره نقاهت برای بارداری بعد از ابدومینوپلاستی بسیار سخت و دردناک است و تحمل آن برای فرد باردار بسیار سخت است. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود ابدومینوپلاستی را بعد از آخرین بارداری خود انجام دهید.

آیا بارداری بعد از ابدومینوپلاستی خطرناک است؟

بیشتر بخوانید: هزینه ابدومینوپلاستی

آیا بارداری بعد از ابدومینوپلاستی خطرناک است؟

خانم‌ها علاقه مند هستند تا از نظر ظاهری زیبا به نظر برسند و بزرگ شدن شکم و همچنین اتفاقاتی که برای پوست شکم بعد از بارداری می‌افتد آن‌ها را آزار می‌دهد. از این رو عمل ابدومینوپلاستی در سال‌های اخیر بسیار افزایش یافته است. همان طور که می‌دانید ابدومینوپلاستی یک روش جراحی شکم است که در آن چربی‌ها و پوست شل شده‌ی شکم برداشته می‌شود و شکم را لاغر و باریک می‌مند.

افرادی که در می‌خواهند عمل ابدومینوپلاستی را انجام دهند، باید بارداری خود را انجام داده باشند و دیگر قصد باردار شدن را نداشته باشند. زیرا اگر بخواهید بعد از ابدومینوپلاستی باردار شوید، پوست شکم شما دوباره شل می‌شود و نتیجه عمل را منفی می‌کند. به علاوه در زمان بارداری دوره نقاهت سختی را همراه با درد زیاد خواهید داشت.بهترین کار این است که بعد از آخرین بارداری عمل ابدومینوپلاستی را انجام دهید تا دچار این مشکلات نشوید. باید بدانید که این روش جراحی بر روی قابلیت باروری تاثیر نمی‌گذارد بلکه زیبایی شکم را که فرد قبل از بارداری انجام داده است را بی‌نتیجه می‌کند. ای باور اشتباه است که بارداری بعد از ابدومینوپلاستی به سلامت مادر و کودک آسیب می‌زند. فقط عوارض ابدومینوپلاستی که مربوط به زیبایی شکم فرد است و دردی را که باید در هنگام بارداری تحمل کند، اتفاق می‌افتد.

بارداری بعد از ابدومینوپلاستی بعد از چند ماه انجام می‌شود؟

بارداری تغییر زیادی در اندام و شکل ظاهری بدن فرد ایجاد می‌کند و این امر باعث می‌شود که افراد به دنبال یک روش برای بهتر دیده شدن اندام خود باشند. از این رو با پیشرفت تکنولوژی جراحی ابدومینوپلاستی یا تامی تاک به وجود آمد. اما برای انجام این کار سوال‌های زیادی در ذهن خانم‌ها ایجاد شده است. به طور مثال چه مدت  بعد از ابدومینوپلاستی می‌توان باردار شد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بهترین زمان بارداری بعد از ابدومینوپلاستی 6 ماه تا یک سال بعد از عمل است. زیرا در این زمان باید بدن فرد کامل بهبود یابد و استراحت کند. پزشکان توصیه می‌کنند برای بارداری بعد از ابدومینوپلاستی عجله نکنید و سعی کنید تا عمل را زمانی انجام دهید که دیگر تا پایان عمر تصمیم ندارید باردار شوید.

بیشتر بخوانید: برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی

بارداری بعد از ابدومینوپلاستی بهتر است یا قبل از آن؟

در زمان بارداری با رشد جنین پوست شکم و همچنین عضلات آن کشیده می‌شود. در صورتی که در جراحی ابدومینوپلاستی پوست اضافی شکم از بین می‌رود. و اگر بارداری بعد از ابدومینوپلاستی اتفاق افتد باعث می‌شود که جراحی کسی که قبل از بارداری انجام شده بدون نتیجه شود. در این صورت با توجه به توصیه پزشکان بهترین کار این است که بارداری بعد از ابدومینوپلاستی انجام شود. افرادی که بعد از عمل ابدومینوپلاستی باردار می‌شوند در ماه‌های اول تغییر زیادی در شکم آن‌ها ایجاد نمی‌شود و از این بابت نباید نگران باشید چون طبیعی است. با رشد جنین شکم نیز به مرور زمان بزرگ می‌شود. شما باید در مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی حتما تغذیه و ورزش خود را کنترل کنید تا دوباره شکم به حالت قبلی برنگردد.

بارداری بعد از ابدومینوپلاستی بهتر است یا قبل از آن؟

نتیجه گیری

به طور کلی، بارداری بعد از ابدومینوپلاستی خطری را برای مادر و جنین ایجاد نمی‌کند و تنها عمل ابدومینوپلاستی را بدون نتیجه می‌کند. افرادی که بعد از انجام عمل ابدومینوپلاستی تصمیم دارند بچه‌دار شوند بیشتر از قبل باید مراقب اندام خود باشند و سریعا تغذیه سالم و ورزش را باید شروع کنند تا بدن آن‌ها دوباره به حالت قبل از عمل برنگردد. اما توصیه پزشکان این است که عمل‌ابدومینوپلاستی خود را بعد از آخرین بارداری انجام دهید تا عمل شما نتیجه بخش باشد.

سوالات متداول

1. بهترین زمان بارداری بعد از ابدومینوپلاستی چه زمانی است؟

بهترین زمان برای انجام این کار 6 ماه تا یک سال بعد از عمل است. زیرا در این زمان باید بدن فرد کامل بهبود یابد و استراحت کند.

2. آیا بارداری بعد از ابدومینوپلاستی برای مادر یا جنین خطرناک است؟

خیر، اصلا بارداری بعد از ابدومینوپلاستی خطری برای مادر و جنین ندارد هیچ مشکلی را برای آن‌ها به وجود نمی‌آورد. تنها مشکل بدون نتیجه ماندن عمل ابدومینوپلاستی است.

3. نکات مهم برای بارداری بعد از ابدومینوپلاستی چیست؟

افرادی که بعد از انجام عمل تصمیم دارند باردار شوند بیشتر از قبل باید مراقب اندام خود باشند و سریعا تغذیه سالم و ورزش را باید شروع کنند تا بدن آن‌ها دوباره به حالت قبل از عمل برنگردد. اما توصیه پزشکان این است که عمل‌ابدومینوپلاستی خود را بعد از آخرین بارداری انجام دهید تا عمل شما نتیجه بخش باشد.

دکتر ارژنگ قهرمانی

فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی دانشگاه تهران (TUMS)
رتبه اول N.B.E* جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی، شهریور 98
جراحی عمومی دانشگاه شهید بهشتی، شهریور 93
پزشکی عمومی دانشگاه مشهد، فروردین 87

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *