لوگو دکتر ارژنگ قهرمانی
دکتر ارژنگ قهرمانی » جوانسازی و جراحی زیبایی صورت » عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی
۶ دقیقه
عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی

عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی

آنچه می خوانید...

اتوپلاستی که به عنوان جراحی زیبایی گوش نیز شناخته می شود، روشی برای تغییر شکل، موقعیت یا اندازه گوش ها است.

اگر گوش‌هایتان از سرتان فاصله دارند، ممکن است اتوپلاستی گزینه درمانی مناسبی برای شما باشد. همچنین اگر گوش یا گوش‌های شما به دلیل آسیب یا نقص مادرزادی بدشکل است، می‌توانید اتوپلاستی را در نظر بگیرید.

افراد می‌توانند هر زمان که گوش هایشان به اندازه کامل خود رسید جراحی اتوپلاستی را انجام دهند. معمولاً افراد بعد ازحدود 5 سالگی تا بزرگسالی می‌تواانند این جراحی را انجام دهند.

اگر بلافاصله پس از تولد کودکی که با گوش های برجسته و سایر مشکلات شکل گوش متولد شده است، ممکن است مشکلات گوش هایش با آتل زدن اصلاح شود.

✔بیشتر بخوانید: ویزر لیپو

چرا اتوپلاستی انجام می‌شود؟

موارد زیر شرایطی است که ممکن است باعث شود شما بخواهید جراحی اتوپلاستی را انجام دهید:

  • هر دو گوش و یا تنها یکی از گوش های شما بیش از حد از بغل سر شما بیرون باشد.
  • گوش های شما متناسب با سرتان نیست و  بزرگ‌تر هستند.
  • شما از جراحی قبلی گوشی که انجام داده‌اید ناراضی هستید.
  • اتوپلاستی معمولاً برای بهینه‌سازی تقارن روی هر دو گوش انجام می‌شود.

جراحی اتوپلاستی باعث نمی‌شود که محل گوش های شما را تغییر پیدا کند یا توانایی شنوایی شما بهبود یابد.

✔بیشتر بخوانید: لیپوساکشن

عوارض انجام اتوپلاستی

اتوپلاستی، نیز مانند هر نوع جراحی دیگری، می‌تواند دارای خطراتی از جمله خطر خونریزی، عفونت و واکنش نامطلوب به بیهوشی باشد.

سایر خطرات مرتبط با اتوپلاستی عبارتند از:

جای زخمدر حالی که جای زخم ها دائمی هستند، احتمالاً در پشت گوش ها یا در چین های گوش شما پنهان می شوند.
عدم تقارن این عارضه می‌تواند در طی دوران بهبودی در نتیجه تغییرات رخ دهد. همچنین، جراحی ممکن است عدم تقارن قبلی را با موفقیت اصلاح نکند.
تغییرات در احساسات پوستدر طی اتوپلاستی، تغییر موقعیت گوش‌ها می‌تواند به طور موقت بر احساس پوست در ناحیه تأثیر بگذارد. به ندرت این تغییرات دائمی هستند.
واکنش آلرژیکممکن است افراد به نوار جراحی یا سایر مواد مورد استفاده در حین یا بعد از عمل حساسیت داشته باشند واکنش آلرژیک نشان دهند.
مشکلات بخیهممکن است بخیه هایی که بر روی موقعیت جدید گوش زده می‌شود، به سطح پوست برسند که در این صورت باید برداشته شوند. این رسیدن بخیه به سطح پوست می تواند باعث التهاب پوست آسیب دیده شود، که در این صورت احتمالا فرد به جراحی اضافی نیاز خواهد داشت.
تصحیح بیش از حد گوشاتوپلاستی می‌تواند خطوط غیرطبیعی ایجاد کند که باعث می‌شود گوش‌ها به سمت عقب چسبیده به نظر برسند.

چگونه برای جراحی اتوپلاستی آماده شوم؟

قبل از انجام این جراحی، شما با یک جراح پلاستیک جلسه مشاوره خواهید داشت و در مورد اتوپلاستی صحبت خواهید کرد. معمولا در طی این جلسه که اولین قرار ملاقات شما با پزشکتان نیز می‌باشد، پزشک احتمالاً موارد زیر را انجام خواهد داد:

سابقه پزشکی شما را مرور کند: برای پاسخ به سؤالات در مورد شرایط پزشکی فعلی و گذشته، به ویژه هرگونه عفونت گوش آماده باشید.

یک معاینه فیزیکی انجام دهد: برای تعیین گزینه‌های درمانی، پزشک گوش‌های شما را معاینه می‌کند. از جمله محل قرارگیری، اندازه، شکل و تقارن آنها. همچنین پزشک ممکن است برای پرونده پزشکی شما از گوش های شما عکس بگیرد.

در مورد انتظارات خود با پزشک بحث کنید: پزشک احتمالاً از شما می پرسد که چرا می خواهید اتوپلاستی را انجام دهید و انتظار چه نتایجی را پس از عمل دارید.

اگر کاندیدای خوبی برای otoplasty هستید، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که قبل از عمل خود، اقداماتی را برای آماده سازی انجام دهید.

غذا و داروها

احتمالاً باید از آسپرین، داروهای ضد التهابی و مکمل های گیاهی خودداری کنید که می توانند خونریزی را افزایش دهند.

سایر اقدامات احتیاطی

در دوران بهبودی نباید سیگار بکشید زیرا سیگار جریان خون را در پوست کاهش می دهد که این امر می‌تواند باعث شود روند بهبودی شما کندتر شود. اگر سیگار می کشید، پزشک به شما توصیه می کند که قبل از جراحی و در دوران نقاهت سیگار را ترک کنید.

همچنین، باید برنامه‌ریزی کنید تا کسی شما را بعد از جراحی به خانه برساند و شب اول بهبودی‌تان را در کنار شما بماند.

آنچه می توانید انتظار داشته باشید

قبل از جراحی جراحی اتوپلاستی را می توان به صورت سرپایی در یک بیمارستان یا یک مطب انجام داد. پزشک ممکن است شمارا بیهوش کند و یا با استفاده از آرام بخش و بی حسی موضعی جراحی را برای شما انجام دهد که این امر تنها بخشی از بدن شما را بی حس خواهد کرد.
در طول جراحیبا توجه به نوع اصلاح مورد نیاز، تکنیک های اتوپلاستی ممکن است متفاوت باشد.
پزشک ممکن است برش هایی ایجاد کند:
پشت گوش هایتان
در چین های داخلی گوش های شما
پس از ایجاد برش، ممکن است پزشک شما غضروف و یا پوست اضافی را بردارد. سپس غضروف را در موقعیت مناسب قرار داده و آن را با بخیه های داخلی محکم می کند.
بعد از جراحیپس از اینکه جراحی اتوپلاستی انجام شد، جراح برای  محافظت از گوش های شما آن‌ها را با بانداژ می‌پوشاند. احتمالاً کمی احساس ناراحتی، درد و خارش خواهید داشت. داروهای مسکن را که پزشک برایتان تجویز کرده است را طبق توصیه های خودش مصرف کنید. اگر از داروهای ضد درد استفاده می کنید و ناراحتی شما افزایش می یابد، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. برای جلوگیری از فشار روی گوش، از خوابیدن به پهلو خودداری کنید. همچنین سعی کنید محل برش ها را مالش ندهید یا به آن قسمت ها فشاری وارد نکنید. برای راحتی خودتان از پوشیدن لباس های یقه دار و یا یقه تنگ خودداری کنید.
تا چند روز پس از جراحی اتوپلاستی، بانداژهای شما باقی می‌ماند و بعد پزشک بانداژهای شما را برمی دارد. احتمالا بعد از برداشتن بانداژ ها گوش های شما متورم و قرمز خواهند شد. ممکن است لازم باشد برای چند هفته از یک هدبند شل که در شب گوش های شما را بپوشاند، استفاده کنید. این به شما کمک می کند تا هنگام غلت زدن در رختخواب گوش های خود را به جلو نکشید. در مورد زمان، اگر بخیه های شما برداشته شود، با پزشک خود تماس بگیرید. برخی از بخیه ها جذبی هستند و برای برداشتنشان نیازی نیست به پزشک مراجعه کنید. بقیه باید در مطب پزشک در هفته های بعد از عمل برداشته شوند. از پزشک خود بپرسید که چه زمانی برای از سرگیری فعالیت های روزانه مانند حمام کردن و فعالیت بدنی مشکلی نیست.

نتیجه گیری

شما بلافاصله پس از برداشتن بانداژها، تغییر فوری در ظاهر گوش خود را خواهید دید. این تغییرات دائمی است. اگر از نتایج خود راضی نیستید، با جراح خود در مورد امکان جراحی ترمیمی مشورت کنید.

دکتر ارژنگ قهرمانی

فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی دانشگاه تهران (TUMS)
رتبه اول N.B.E* جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی، شهریور 98
جراحی عمومی دانشگاه شهید بهشتی، شهریور 93
پزشکی عمومی دانشگاه مشهد، فروردین 87

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *