دکتر ارژنگ قهرمانی » پیکرتراشی بدن » دستیابی به اندام ساعت شنی با انجام ابدومینوپلاستی
۵ دقیقه
دستیابی به اندام ساعت شنی با انجام ابدومینوپلاستی

دستیابی به اندام ساعت شنی با انجام ابدومینوپلاستی

آنچه می خوانید...

تامی تاک که به نام ابدومینوپلاستی نیز شناخته می شود، یک عمل جراحی زیبایی برای بهبود شکل و ظاهر شکم است. نتیجه انجام جراحی ابدومینوپلاستی، برداشته شدن پوست و چربی اضافی شکم است. معمولاً بافت همبند در شکم (فاسیا) را نیز می‌توان با بخیه سفت کرد. سپس پوست باقیمانده برای ایجاد ظاهری لطیف تر تغییر موقعیت می دهد.اگر چربی یا پوست اضافی در ناحیه شکم خود دارید یا دیواره پایین شکم ضعیفی دارید، ممکن است انتخاب کنید که تامی تاک انجام دهید. همچنین کشیدن شکم می تواند ظاهر بدن شما را تقویت کند.

چرا جراحی ابدومینوپلاستی انجام می‌شود؟

دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است چربی اضافی، خاصیت ارتجاعی ضعیف پوست یا ضعیف شدن بافت همبند در شکم خود داشته باشید. این شامل:

 • تغییرات قابل توجه در وزن
 • بارداری
 • جراحی شکم، مانند سزارین
 • سن زیاد
 • استایل بدنی طبیعی شما

شما با انجام ابدومینوپلاستی، باعث می‌شوید پوست و چربی اضافی و شل خود را از بین ببرید و همینطور ابدومینوپلاستی باعث می‌شود عظلات ضعیف شما سفت شود. به دنبال انجام ابدومینوپلاستی ممکن است علائم کشش و پوست اضافی در زیر شکم زیر ناف نیز از بین برود. با این حال، کشیدن شکم علائم کشش خارج از این ناحیه را اصلاح نمی کند.

اگر قبلاً سزارین شده‌اید، جراح پلاستیک شما ممکن است بتواند جای زخم سزارین موجود را در جای زخم شکم شما قرار دهد.

جای زخم سزارین
جای زخم سزارین

اگر قبلاً سزارین شده‌اید، جراح پلاستیک شما ممکن است بتواند جای زخم سزارین موجود را در جای زخم شکم شما قرار دهد.

شما همچنین می‌توانید جراحی ابدومینوپلاستی را همزمان با با سایر روش های زیبایی کانتورینگ بدن مانند جراحی سینه انجام دهید. اگر چربی شکم خود را برداشته اید (لیپوساکشن)، ممکن است تصمیم بگیرید که ابدومینوپلاستی را انجام دهید زیرا لیپوساکشن بافت زیر پوست و چربی را از بین می برد، اما پوست اضافی را حذف نمی کند.

انجام جراحی ابدومینوپلاستی برای همه مناسب نیست. جراحی ابدومینوپلاستی برای شمل مناسب نیست اگر:

 • وزن خیلی زیادی دارید
 • قصد دارید در آینده باردار شوید
 • دارای بیماری قلبی یا دیابت هستید
 • شاخص توده بدنی شما بیشتر از 30 است
 • از محصولات تنباکو استفاده می‌کنید
  سیگاری هستید
 • تجربه جراحی شکم قبلی که باعث ایجاد بافت اسکار قابل توجهی در شما شده است

عوارض

عمل جراحی شکم خطرات و عوارض مختلفی را به همراه دارد، از جمله:

تجمع مایع در زیر پوست (سروما). پس از جراحی لوله های زهکشی در جای خود باقی می مانند که می توانند کمک کنند خطر مایع اضافی کاهش یابد. همچنین ممکن است مایعات پس از جراحی با استفاده از سوزن و سرنگ توسط پزشک شما خارج شود.

بهبود ضعیف زخم: گاهی اوقات نواحی در امتداد خط برش به خوبی بهبود نمی یابند و شروع می‌کنند به باز شدن و نیاز به بخیه دوباره است.

بیشتر بخوانید: ویزر لیپو

جای زخم غیر منتظره اسکار برش شکم دائمی است، اما معمولاً در امتداد خط بیکینی به راحتی پنهان می شود.

آسیب بافتی در طول عمل جراحی شکم، بافت چربی در عمق پوست در ناحیه شکم ممکن است آسیب ببیند یا بمیرد. کشیدن سیگار باعث می‌شود خطر آسیب بافتی افزایش یابد. بسته به اندازه ناحیه، بافت ممکن است خود به خود بهبود یابد یا نیاز به یک روش جراحی دیگر داشته باشد.

تغییرات در احساس پوست. در طی انجام عمل جراحی شکم، تغییر موقعیت بافت های شکمی می تواند بر اعصاب ناحیه شکم و به ندرت در قسمت بالای ران تأثیر بگذارد. احتمالاً احساس در این منطق کمتر خواهد شد و به طور کلی با بی حسی روبرو خواهید شد. معمولاً این مورد در ماه‌های بعد از عمل کاهش خواهد یافت.

مانند هر نوع جراحی بزرگ دیگری، ابدومینوپلاستی نیز خطر خونریزی، عفونت و واکنش نامطلوب به بیهوشی را به همراه دارد.

بیشتر بخوانید: قیمت ویزر لیپو

ابدومینوپلاستی چگونه انجام می‌شود؟

در مرحله اول شما با یک جراح پلاستیک در مورد جراحی شکم خود صحبت خواهید کرد و از او مشاوره قبل از جراحی خواهید گرفت. در اولین ویزیت شما، جراح پلاستیک شما احتمالاً موارد زیر را انجام خواهد داد:

سابقه پزشکی شما را بررسی کند. خودتان را برای پاسخ به سؤالات در مورد شرایط پزشکی فعلی و گذشته خود آماده کنید. در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید یا اخیراً مصرف کرده‌اید، و همچنین هر گونه جراحی که انجام داده‌اید، صحبت خواهید کرد.

یک معاینه فیزیکی بر روی شما انجام خواهد شد. پزشک شکم شما را برای تعیین کردن گزینه های درمانی ، معاینه خواهد کرد. ممکن است حتی از شکم شما برای پرونده پزشکیتان عکس گرفته شود.

در مورد انتظارات خود بحث کنید. به پزشک خود توضیح دهید که هدف شما از انجام جراحی ابدومینوپلاستی چیست. مطمئن شوید که مزایا و خطرات این روش، از جمله جای زخم را درک کرده اید.

قبل از عمل جراحی شکم ممکن است نیاز باشد:

سیگار نکشید: سیگار کشیدن باعث می‌شود جریان خون در پوست شما کاهش یابد و در نتیجه روند بهبودی شما کند تر انجام می‌شود. علاوه بر این، سیگار خطر آسیب بافتی را افزایش می دهد. اگر سیگار می کشید، پزشک به شما توصیه می کند که قبل از جراحی و در دوران نقاهت سیگار را ترک کنید.

از مصرف برخی داروها خودداری کنید: احتمالاً باید از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهابی و مکمل‌های گیاهی خودداری کنید که می‌توانند خونریزی را افزایش دهند.

وزن ثابت خود را حفظ کنید: در حالت ایده آل، حداقل 12 ماه قبل از انجام عمل جراحی شکم، وزن خود را ثابت نگه دارید. اگر به شدت اضافه وزن دارید، پزشک به شما توصیه می کند که قبل از عمل وزن کم کنید. کاهش وزن قابل توجه بعد از عمل می تواند نتایج شما را کاهش دهد.

دکتر ارژنگ قهرمانی

فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی دانشگاه تهران (TUMS)
رتبه اول N.B.E* جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی، شهریور 98
جراحی عمومی دانشگاه شهید بهشتی، شهریور 93
پزشکی عمومی دانشگاه مشهد، فروردین 87

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *